Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Stagiu de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Stagiu de cotizare

Ca urmare a concedierii colective dintr-o termocentrala pe carbune, conform OUG nr.69 din 13.11.2019,modificata de OUG nr. 60/2021, beneficiez de somaj(12 luni) + venit de completare(24 de luni);am fost angajat in perioada 18.11.1996 - 26.07.2021.
Pentru a beneficia de legea nr.197 din 16.07.2021, pentru reducerea varstei de pensionare, trebuie sa am minim 25 de ani stagiu de cotizare in locurile de munca prevazute la art.30, al.1, lit.h) si i)(art.56, al.1, lit.d).
Deoarece in perioada angajarii stagiul de cotizare este mai mic de 25 de ani(24 ani, 6 luni, ...), va pun urmatoarea intrebare:
perioada de somaj(12 luni) si/sau venit de completare(24 de luni) constituie stagiu de cotizare pentru a fi folosit in legea nr.197/2021//art.56, al.1, lit.d?
jabbaro, utilizator