Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua,sunt angajat din 23.04.1987 in centrala pe ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua,sunt angajat din 23.04.1987 in centrala pe carbune.Doresc ...

Buna ziua,sunt angajat din 23.04.1987 in centrala pe carbune.Doresc sa stiu daca pot iesi la pensie in baza legii 263/2010 art.30,lit.i si art.56 lit.d.,impreuna cu legea 197/2021?
Care este data nasterii si stagiu de cotizare total , precum si cel realizat in grupa de munca/conditii deosebite ori speciale de munca?
Data nașterii 30.12.1966,34.6 ani de cotizare și 14 ani de grupa a doua.
Legea spune că trebuie 25 de ani în centrală pe cărbune și 30 de ani cotizare,se poate ieși cu 13 ani mai devreme.