Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Salutare! Părinții mei dețin un teren intravilan pe ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Salutare! Părinții mei dețin un teren intravilan pe care este ...

Salutare! Părinții mei dețin un teren intravilan pe care este o construcție! Terenul este primit moștenire iar în actul de donație scrie "teren cu suprafața de xxxxx mp", fără a fi specificat in vreun fel lățimea ori lungimea (documentul este încheiat prin anul 1990). Recent a inceput programul de cadastru gratuit și obligatoriu organizat de UAT! A venit topometristul la vecinul de la sud și le-a adus la cunoștință părinților mei că ar trebui, conform documentelor prezentate de vecin, sa traseze pe la noi prin curte (aprox 50cm). Imobilul vecinului este îngrădit parțial spre imobilul nostru, mai precis de la drum până în casă, apoi spatele casei joaca rol de "gard" iar mai apoi se continua de unde se sfârșește spatele casei cu un alt gard! Aceste imobile sunt in starea relatată de peste 20 de ani! Nu deținem cadastru la imobilul nostru și nici vecinul! Cum se poate rezolva aceasta problema, mai ales că părinții dețin o autorizație de construcție a imobilului nostru unde prevede o lățime, care în realitate nu exista, adică în acte este mai lat (11m) iar în realitate terenul nostru este mai îngust (9.5m). Ce am putea face in acest caz? Cum se poate realiza cadastrul ?
Iar alt punct...pot face eu cadastrul pe cheltuiala mea? Sa nu mai aștept după primărie și să-l fac singur! Plus de asta, cât durează înscrierea în cartea funciară? Întreb aceste aspecte întrucât dorim sa înstrăinăm imobilul în cauză! Mulțumesc!
1. in anii '90 nu era obligatorie intabularea;
2. se deschide o actiune in granituire in urma careia se va stabili pe unde trece linia de delimitare (in instanta). actiunea o deschide vecinul sau dvs. (cel care se simte nedreptatit).
3. cadastrul este operatia de masurare si intocmire de documente. acest lucru se va face dupa sau in timpul granituirii. masurarile se fac de catre cadastristi autorizati de Ministerul Justitiei;
4. fireste ca va puteti face dvs cadastrul, dar asta nu inseamna ca cel ce masoara nu va lua in considerare masuratorile facute de cadastristul platit de primarie. e vorba de informatii publice.
5. pana nu se va face reconcilierea nici una din parti nu va avea intabularea facuta.