Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Raspuns petitie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Raspuns petitie

Buna ziua,
In cazul in care s-a transmis o petitie in atentia autoritatilor publice si au trecut peste 90 zile fara a se primi un raspuns, care sunt pasii de urmat ?
Multumesc
Orice persoană care se consideră vătămată într-un drept al său ori într-un interes legitim, de către o autoritate publică, prin nesoluționarea în termenul legal a unei cereri, se poate adresa instanței de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoașterea dreptului pretins sau a interesului legitim și repararea pagubei ce i-a fost cauzată.

Cererea se poate introduce în termen de 6 luni de la data expirării termenului de soluționare a plângerii prealabile, respectiv data expirării termenului legal de soluționare a cererii.