Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cei care presteaza drepturi de autor ar fi obligati sa ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cei care presteaza drepturi de autor ar fi obligati sa emita facturi prin sistemul EFactura?

O institutie bugetara poate achita catre un PFA o factura pe drepturi de autor dupa 1 Iulie 2022 daca aceasta nu este emisa prin EFactura. Am inteles ca cei care presteaza drepturi de autor nu ar fi obligati sa emita facturi prin sistemul EFactura. Va multumesc de raspunsuri.
george-neagu, moderator
Are obligatia sa emita e-Factura in relatia B2G cf OUG 120/2021 orice operator economic .
Definitia din lege :

" b) operator economic - orice entitate care desfăşoară o activitate economică constând în executarea de lucrări, livrarea de bunuri/produse şi/sau prestarea de servicii; ""

Prin urmare operator economic este orice entitate ( PFA . II . SRL , persoana ce obtine venituri din drepturi de proprietate intelectuala ) .