Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Consultanta OUG 16 din 15 iulie 2022
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Consultanta OUG 16 din 15 iulie 2022

Conform OUG 16 din 15 Iulie 2022, pentru ca o societate sa se incadreze la micro, este nevoie sa fi "[...] realizat venituri, altele decât cele din consultanţă şi/sau management, în proporţie de peste 80% din veniturile totale".

O societate care presteaza servicii de consultanta in domeniul ingineirei pe codul CAEN 7112 Activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea se mai incadreaza la Micro?

Codul CAEN 7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management exclude printre altele si 7112.

In opinia mea s-ar incadra pt ca aceasta este chiar o " consultanta "" pe bune , nu ce gasim in 7022 unde sunt tot felul de contrcate dubioase.

Mai mult ca sigur ca vor veni niste norme de aplicare care vor lamuri aceste aspecte.