Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Buna ziua! Deducerea personala se primește în mână ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Buna ziua! Deducerea personala se primește în mână că și ...

Buna ziua! Deducerea personala se primește în mână că și bani pe lângă salariul lunar? Va întreb asta deoarece eu nu am primit niciodată nici un leu in plus in afara de salariu deși îmi amintesc că atunci când am născut copiii (3la număr) contabila mi-a cerut certificatele lor de naștere spunând că beneficiez de ceva deduceri de la stat. Va scriu exact ce scrie pe fluturașul de salariu:
Salariu brut realizat: 2459
C.A.S : 615
Sănătate: 195
Deducere personală: 510
Venit net: 1140
Impozit pe salarii: 63
Salariu net: 1586
Avans: 0
Rețineri: 0
Rest de plată: 1586
Menționez încă o dată că nu am primit niciodată nici un leu in plus in afara de cei 1586 lei lunar. Va rog mult sa mă ajutați cu niste răspunsuri.
Buna ziua,
Nici nu ar fi trebuit sa primiti, deducerea reprezinta o suma de bani care nu se impoziteaza, la dvs sunt cei 510 lei.
Daca nu ati fi avut deducerea, restul de plata era mai mic cu 51 lei, impozitul de 10% aplicat la 510 lei
elenazan, utilizator