avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 669 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Buna ziua! Deducerea personala se primește în mână ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Buna ziua! Deducerea personala se primește în mână că și ...

Buna ziua! Deducerea personala se primește în mână că și bani pe lângă salariul lunar? Va întreb asta deoarece eu nu am primit niciodată nici un leu in plus in afara de salariu deși îmi amintesc că atunci când am născut copiii (3la număr) contabila mi-a cerut certificatele lor de naștere spunând că beneficiez de ceva deduceri de la stat. Va scriu exact ce scrie pe fluturașul de salariu:
Salariu brut realizat: 2459
C.A.S : 615
Sănătate: 195
Deducere personală: 510
Venit net: 1140
Impozit pe salarii: 63
Salariu net: 1586
Avans: 0
Rețineri: 0
Rest de plată: 1586
Menționez încă o dată că nu am primit niciodată nici un leu in plus in afara de cei 1586 lei lunar. Va rog mult sa mă ajutați cu niste răspunsuri.
Cel mai recent răspuns: elenazan , utilizator 13:54, 27 Iulie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Nici nu ar fi trebuit sa primiti, deducerea reprezinta o suma de bani care nu se impoziteaza, la dvs sunt cei 510 lei.
Daca nu ati fi avut deducerea, restul de plata era mai mic cu 51 lei, impozitul de 10% aplicat la 510 lei
Ultima modificare: Miercuri, 27 Iulie 2022
elenazan, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul salariu duduvasile duduvasile Buna ziua, Am o nelamurire, sant angajat la o firma in care patronul imi da salariul pe cartea de munca 1450. Mi s~a propus sa aleg o marire de salariu intre, ... (vezi toată discuția)
Fluturasul de salarii gadriana gadriana va rog daca cineva ma poate ajuta ca nu inteleg fluturasul de salariu: sal incadrare 1311 acord indiv. 136 ore 1053 ore ... (vezi toată discuția)
Salariu net ciprianSTOICA ciprianSTOICA ce salariu net primeste un angajat care are salariul brut 670ron si cum se calculeaza cota pt fiecare contributie in parte? (vezi toată discuția)