Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua!Băiatul meu a împlinit în decembrie ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua!Băiatul meu a împlinit în decembrie 18ani.Este ...

Bună ziua!Băiatul meu a împlinit în decembrie 18ani.Este la liceu(începe clasa a XII-a)și din luna iunie nu a mai primit alocatia.Stie cineva ce trebuie făcut?
Beneficiază de alocaţie de stat toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.

Pentru tinerii care au împlinit vârsta de 18 ani și urmează o formă de învătământ din cele precizate mai sus, plata alocaţiei de stat se face direct acestora, pe bază de cerere. Cererea se depune la unităţile de învăţământ şi este însoţită de copia actului de identitate şi de adeverinţa eliberată de unitatea de învăţământ, prin care se atestă faptul că urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, că acestea sunt continuate fără întrerupere şi că nu repetă anul şcolar. În situaţia în care anul şcolar se repetă din motive medicale, cererea va fi însoţită şi de copia certificatului medical sau a altui document medical care atestă această situaţie.

Cerere: [ link extern ]
Știți cumva unde trebuie sa ma adresez pentru a recupera alocatia?Cei de la asistenta sociala sect.2 mi.au spus ca pe perioada vacantei nu o primește....