Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Expirare termen contract de închiriere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Expirare termen contract de închiriere

Contract de închiriere spațiu comercial, pe durata de 3 ani până la 31.12.2024, încheiat între proprietar=persoană fizică și chiriaș=SRL. După 7 luni de la începerea contractului, părțile încheie un act adițional prin care convin "încetarea contractului de închiriere pentru neplata chiriei datorate", la data de 15.08.2022, deci anterioară datei de împlinire a termenului 3 ani.

Întrucât art. 1809 Cod Civil prevede că "În privinţa obligaţiei de restituire a bunului dat în locaţiune, contractul încheiat pe durată determinată şi constatat prin înscris autentic constituie, în condiţiile legii, titlu executoriu la expirarea termenului." vă rog să îmi spuneți când se consideră "expirarea termenului" în acest caz. Data de 31.12.2024 sau cea de 15.08.2022?

Vă mulțumesc!
D_i_a, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc pentru răspuns.