Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua.sotul meu a fost prins beat cu masina si i ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua.sotul meu a fost prins beat cu masina si i s-a dat ...

Buna ziua.sotul meu a fost prins beat cu masina si i s-a dat 8 luni cu executare.Are 3 săptămâni de când a intrat la închisoare. Intrebarea este după cat timp poate sa faca cererea de eliberare condiționată ?cam cate luni trebuie sa execute din pedeapsa ?
Buna ziua!

Sotul dvs trebuie sa indeplineasca conditiile prevazute de art. 100 Cod penal: sa fi executat cel putin 2/3 din durata pedepsei, sa execute pedeapsa in regim semideschis sau deschis, sa fi indeplinit integral obligatiile civile care i s-au pus in sarcina prin hotararea de condamnare si sa sa se convinga instanta ca s-a indreptat.
Si cam cat ar veni 2/3 din pedeapsa?adica el are 8 luni.cate luni trebuie sa faca ca sa poata face acea cerere de liberare condiționată?