Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Buna dimineata! Firma de peste 249 lucratori s-a ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Buna dimineata! Firma de peste 249 lucratori s-a divizat in doua. ...

Buna dimineata!
Firma de peste 249 lucratori s-a divizat in doua.
Una si-a pastrat denumirea initiala, cealalta cu alta denumire.
Cum procedez cu fisele de instruire protectia muncii?
Multumesc!
Si angajatii cum au trecut de la o firma la cealalta?
prin incetare CIM, cu contracte noi.
Ca si riscuri de accidentare, instruiri, evaluari, locatie firmei, nu se schimba nimic. Doar denumirea firmei.
Atunci refaceti fisele SSM pentru lucratorii ce au semnat un nou contract de munca cu noua firma
Puteti pastra aceleasi documente ( evaluare riscuri, PPP, instructiuni, etc.) doar ca o sa le schimbati denumirea firmei si persoanele din conducere ce le semneaza pentru aprobare.

Noua firma rezultata este inregistrata la Registrul comertului, este o entitate noua, da?
Ionut.ion, utilizator
DA.
Atunci actionati ca si in cazul unei firme noi ( refaceti toata documentatia SSM cu numele noii firme- Autorizarea desfasurarii activitatii din punct de vedere SSM, evaluari, planuri...)- ce le puteti lua de la cealalta firma.
Plus ca o sa tratati vechii angajati ai celeilalte firme ca si noi angajati ai acestei firme ( adica faceti instruirea Introductiv-generala, la locul de munca si periodica, alt normativ de acordare a echipamentului de protectie, etc...)