avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Tot incerc de ceva vreme (fara succes) sa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Tot incerc de ceva vreme (fara succes) sa obtin o ...

Buna ziua,
Tot incerc de ceva vreme (fara succes) sa obtin o autorizatie de la primaria orasului pentru a instala o statie incarcare auto la bloc. Ma poate cineva ajuta cu un sfat? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: w_v_w_v , utilizator 23:42, 24 Iulie 2023
Din ce motiv nu va acorda primaria autorizatie ? Cereti oficial autorizati, in scris, cu nr. de inregistrare/ data. La cerere anexati documentatia necesara (proiect tehnic cu avizele necesare - firma distributie electicitate, mediu, etc. plus accept locatari/ asociatie de proprietari, etc.).
Ultima modificare: Duminică, 7 August 2022
ynocentta, utilizator
Raspunsul primariei este ca instalarea unei statii de incarcare nu se poate face pe domeniu public. Am incercat sa le explic ca este vorva de o un suport ( o seava de un metru) de care prind priza. Nu stiu daca a fost nepasare, si a fost mai simplu din partea lor sa zica ca nu se poate..
Am cerut primariei sa imi spuna ce documente imi trebuie sa bat teava in pamant. raspunsul lor a fost ca nu se poate "construi"nimic pe domeniu public!

Din pacate imi trebuie ca primaria sa recunoasca ca acel punt este pentru incarcare auto. Fara recunoasterea de la primarie , electrica nu poate sa ma conecteze la reteau de electricitate.
Si raspunsul primariei si cel al furnizorului de energie sunt exact in litera legii.
Pe domeniul public nu are voie sa construiasca persoane fizice.
Operatorul de energie nu are voie sa faca un bransament fara avizul proprietarului domeniului respectiv.
Cunosc foarte bine problema dvs., pentru ca am mai urmarit "filmul" asta la o ruda.
Daca ar exista o intiativa legislativa care sa schimbe putin legislatia in acest sens, ati avea sanse.
Tot in parlament e solutia, dar nu stiu cum sa va invat pe ce butoane trebuie sa apasati, ca sa aveti sanse de reusita.
Ultima modificare: Marți, 25 Iulie 2023
latka, moderator
Multumesc Latka, este clar, dupa atatea incercari parca imi pare rau ca vreau sa fac ceva normal si legal in Romania.
Este limpede ca nu pot sa am sanse de reusita deocamdata.

Alte discuții în legătură

Contor electric montat exterior, fara acordul meu si a asociatiei zolyxx zolyxx Buna ziua, Stau la parter si mi sa montat un contor electric cu cutie pe peretele exterioara a blocului , chiar cu 5cm deasupra ghiveciului de flori ... (vezi toată discuția)
Pupitru acoperit la geamul apartamentului Strachinaru Mihaela Strachinaru Mihaela Buna ziua! Daca in una din camerele apartamentului situat la parter figureaza firma proprie cu activitatea in asigurari, se poate sa construiesc o platforma cu ... (vezi toată discuția)
Raspuns negativ reclamatie, ma pot adresa anpc? Pitesti Pitesti In urma unei probabile supratensiuni, s-a ars placa electronica a centralei termice, lucru mentionat in PV de inlocuire a acesteia. Am facut o ... (vezi toată discuția)