Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Un angajat poate fi obligat să accepte să fie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Un angajat poate fi obligat să accepte să fie retrogradat dintr-o ...

Un angajat poate fi obligat să accepte să fie retrogradat dintr-o funcție de manager într-o funcție mai mică?
Nimeni nu poate fi obligat sa accepte asa ceva.
Dacă se desființează din schemă postul de manager, salariatul fie acceptă altă încadrare fie este liber să-și dea demisia.
Angajatorul îl poate concedia.
Unde scrie ca trebuie sa-si dea demisia dacă i se desființează postul?
Îl poate concedia în baza a ce?

Ionica Porumbel a scris:

Dacă se desființează din schemă postul de manager, salariatul fie acceptă altă încadrare fie este liber să-și dea demisia.
Angajatorul îl poate concedia.

In baza deciziei de desfiintare a postului . Il scoate din organigrama , da preaviz si ... asta e ...