Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se poate restructura si se scoate la concurs un post ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se poate restructura si se scoate la concurs un post ?

- un salariat a primit o Dispozitie de serviciu
- acesta a refuzat primirea Dispozitiei
pe motiv ca nu are calificarea necesara,
desi face parte dintr-un Compartiment care are acel specific.

- directorul unitatii vrea sa ii faca o Adresa oficiala /Notificare
in care sa i se puna in vedere ca
in Termen de 15 zile sa prezinte o Diploma
pt. a dovedi ca are acea calificare
pt. postul pe care il ocupa,
pt. ca in caz contrar
directorul va restructura postul si-l va scoate la concurs.

1. - in ce conditii se poate restructura si se scoate la concurs un post?
- cazul de fata se incadreaza ?
- ce lege i-ar permite sa faca acest lucru ?
2. - salariatul isi poate pierde postul ?
- daca da, atunci angajatorul este obligat sa-i ofere
un alt post ?
3. - Dar daca in Organigrama si in Statul de functii
nu mai exista nici un post vacant
pe care salariatul sa-l poata ocupa, i se va face incetarea CIM a salariatului ?

1. - in ce conditii se poate restructura si se scoate la concurs un post?
- cazul de fata se incadreaza ?
- ce lege i-ar permite sa faca acest lucru ?

Concedierea dispusă în baza art. 65 din Codul muncii pentru motive care nu ţin de persoana salariatului trebuie să îndeplinească două condiţii de fond: cauza concedierii să constea în desfiinţarea locului de muncă al salariatului , iar desfiinţarea locului de muncă trebuie să fie efectivă şi să aibă o cauză reală şi serioasă.

Nu se întemeiază pe o cauză reală şi serioasă, ci este fictivă, desfiinţarea postului urmată la scurt timp de angajarea altei persoane pe acelaşi post.

2. - salariatul isi poate pierde postul ?
- daca da, atunci angajatorul este obligat sa-i ofere
un alt post ?

Salariatul isi poate pierde postul. În cazul desfacerii contractului individual de muncă, în temeiul art. 65 din Codul muncii, angajatorul nu are obligaţia de a oferi un loc de muncă salariatului concediat.

3. - Dar daca in Organigrama si in Statul de functii
nu mai exista nici un post vacant
pe care salariatul sa-l poata ocupa, i se va face incetarea CIM a salariatului ?

In speta, va urma concedierea acestuia.

@cristiannegru

Salariatul este calificat pentru functia pe care o ocupa?
- compartimentul in care a lucrat salariatul s-a transformat
potrivit cerintelor unitatii,
iar salariatul a ramas in acel compartiment

- nu, salariatul lucreaza in acel compartiment,
dar nu a prezentat nici o Diploma in acest sens.
- directorul, pe langa functia pe care salariatul a avut-o,
i s-a dat si alta atributie suplimentara, cea pe care o refuza
Atributiile suplimentare in baza a ce i s-au comunicat sa le indeplineasca?
- in baza unei Dispozitii de serviciu