Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Camere video PERSONALE pt supraghere in holul blocului ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Camere video PERSONALE pt supraghere in holul blocului sunt legale?

Camere video PERSONALE pt supraghere in holul blocului sunt legale ?

Am un vecin care a plasat o camera video spre usa apartamentului sau, dar supravegheaza in acelasi timp si liftul, si implicit persoanele care vin si pleaca la acel etaj.

Intrebarea vine intr-un anumit context - am avut o serie de conflicte cu acest vecin, care de cand s-a mutat a exagerat in multe feluri - de exemplu are deja 3 dulapuri pe hol in care isi depoziteaza lucrurile persoanale.

Daca doresc sa reclam aceasta camera, unde anume o pot face, cine ii poate interzice plasarea unei camere personale pe hol ?

Ca o mentiune suplimentara, blocul are deja un sistem video prezent - la intrarea in bloc si la et 8 cu care nu am nici o problema.

Multumesc
dixmax, utilizator
O puteti face la ANSPDCP :[ link extern ]
Am facut o astfel de sesizare in trecut, iar raspunsul primit m-a uimit si pe mine

Potrivit art. 2 alin. 2 lit. c) din Regulamentul (UE) 2016/679, acest act legislativ
european nu se aplică prelucrării datelor cu caracter personal efectuate de către o
persoană fizică în cadrul unei activități exclusiv personale sau domestice.
În plus, considerentul 18 din Regulament stabilește că prezentul regulament nu se
aplică prelucrării datelor cu caracter personal de către o persoană fizică în cadrul unei
activităţi exclusiv personale sau domestice şi care, prin urmare, nu are legătură cu o
activitate profesională sau comercială.
Aveți posibilitatea de a solicita (în scris) vecinului dvs. să reorienteze camerele de
supraveghere, astfel încât să nu surprindă decât imagini de pe proprietatea sa.
Menționăm că, potrivit art. 5 alin. (1) din Procedura de primire și soluționare a
plângerilor, la depunerea plângerilor este obligatorie precizarea detaliată a obiectului
acestora, a demersurilor întreprinse de petiționar la nivelul operatorului reclamat, precum și
anexarea de dovezi în susținerea afirmațiilor.

În acest context, vă comunicăm că, la această dată, nu au fost identificate situații
de natură să atragă exercitarea competenţelor instituţiei noastre.

dixmax, utilizator
Depinde cum ati facut-o, optica s-a mai schimbat. explicati mai detaliat ca nu surprinde doar strict perimetrul proprietatii sale si, in plus, exista sistem de supraveghere general.
"Totuși, folosirea acestora poate depăși sfera uzului personal, dacă, de exemplu, camerele respective ajung să filmeze chiar și parțial curtea vecinului. Chiar dacă nu intenționează să facă asta, cei ale căror camere sunt orientate și către alte spații decât cele personale ajung, de fapt, să supravegheze temporar și parțial niște zone care nu le aparțin."
www.avocatnet.ro/articol_555...

Aia cu dulapurile tine de ISU.
In mod evident fiind pe hol nu e vorba de proprietatea lui personala, ci de cea comuna. Nu a pus-o in casa (curte) si accidental filmeaza ceva de la mine. El ma vede cand intru / ies din lift permanent, asta ma deranjeaza.
Sesizati oficial ANSPDCP si politia teritoriala care detin autoritatea si competenta sa verifice temeinicia si legalitatea instalarii sistemului de supraveghere