Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bun gasit! Se da următoarea situatie: - bunicii mei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bun gasit! Se da următoarea situatie: - bunicii mei au avut ...

Bun gasit!
Se da următoarea situatie:
- bunicii mei au avut 3 copii: pe tatal meu ( acesta avand urmasi pe mine si pe fratele meu), unchiul ( acesta avand un singur copil) si matusa ( fara copii)
- dupa moartea bunicului, unchiul si tatal meu renunta la mostenire, in favoarea matusii
- matusa s- a prapadit de curand si, desi spusese ca a facut acte pt mine si fratele meu, nu am gasit nimic
- cui ii revine dreptul la mostenire, dat fiind ca ea nu a avut copii, ci doar 3 nepoti- eu, fratele meu ( tatal nostru renuntase in favoarea matusii) si varul nostru ( copilul unchiului care si el renuntase in favoarea matusii)
- precizez faptul ca eu si fratele meu i- am purtat de grija matusii, despre varul nostru nu stim nimic, el netinand legatura de 36 ani cu noi
- dupa moartea tatalui meu, eu am renuntat la mostenirea acestuia, in favoarea fratelui meu

Intrebare- cine are drept la mostenirea matusii?
Nu a renunțat nimeni în favoarea nimanui.
Nu exista renunțare în favoarea cuiva.
Dacă bunicii au avut 3 copii, și 2 au renunțat, ca efect al renunțării lor, a rămas doar unul (matusa)
E doar matematica: 3-2=1
Și în cazul dvs, la fel
2-1 =1

Care este ordinea exacta a deceselor tatălui, mătușii și a unchiului?
raluk0207, utilizator
Primul a murit unchiul ( cu un copil), apoi tatal meu ( 2 copii- eu si fratele meu), ambii renuntand la mostenire, pt a o favoriza pe matusa . Acum 5 luni s- a prapadit matusa ( fara urmasi directi).
Va multumesc!

raluk0207 a scris:

Nu a renunțat nimeni în favoarea nimanui.
Nu exista renunțare în favoarea cuiva.
Dacă bunicii au avut 3 copii, și 2 au renunțat, ca efect al renunțării lor, a rămas doar unul (matusa)
E doar matematica: 3-2=1
Și în cazul dvs, la fel
2-1 =1

Care este ordinea exacta a deceselor tatălui, mătușii și a unchiului?

mishuletz, utilizator
Moștenitorii mătușii sunteți dvs, nepoții.
Nepotul de la unchi culege 1/2
Iar dvs și fratele 1/2 (adica 1/4 fiecare).
Dvs ați renunțat la moștenirea tatălui.
Succesiunea mătușii este distincta.

Dacă mătușa a lăsat vreun testament altcuiva, acela va culege întreaga moștenire.
Va multumesc tare mult!
Nu stie nimeni nimic despre varul meu, el nu a tinut legatura cu noi nicicum.
Trebuie sa il cautam noi ( nu stim nici daca mai traieste; nu au fost discutii sau certuri nicicum, doar ca nu a tinut legatura cu nimeni) , sau sa asteptam un interval de timp?

raluk0207 a scris:

Moștenitorii mătușii sunteți dvs, nepoții.
Nepotul de la unchi culege 1/2
Iar dvs și fratele 1/2 (adica 1/4 fiecare).
Dvs ați renunțat la moștenirea tatălui.
Succesiunea mătușii este distincta.

Dacă mătușa a lăsat vreun testament altcuiva, acela va culege întreaga moștenire.

De preferat ar fi sa îl găsiți și sa obțineți de la el fie o declarație de renunțare la succesiunea mătușii (dacă nu e interesat de nimic din ce a lăsat ea), fie o procura prin care sa imputerniceasca pe altcineva sa îl reprezinte la dezbaterea succesiunii (dacă are pretenții la moștenire). Sau sa participe personal.
Dacă nu il gasiti sau nu vrea sa colaboreze, va trebui sa dezbateti succesiunea pe cale judecătorească.
Va fi citat, iar dacă nu se prezintă, se va judeca în lipsa