avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Plata după 3 ani poate influența prescripția unei ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Plata după 3 ani poate influența prescripția unei datorii bancare?

Bună ziua!
Cu ani în urmă, am luat un credit de la un IFN.
Am încetat să mai fac plăți în 2016.
Ulterior, în martie - aprilie 2020, am făcut două plăți.
Prin urmare, între ultima rată plătită în 2016 și cele din 2020 au trecut mai mult de 3 ani, termenul de prescripție regăsit în Codul Civil.
Plata celor două rate din 2020 poate întrerupe această prescripție?
Mulțumesc!
Buna ziua,

Prescriptia creantelor izvorate din contractele bancare se analizeaza prin raportare la ultima plata efectuata, in situatia dumneavoastra, anul 2020 este termenul de la care va curge un nou termen de prescriptie.

Cu stima.
Bună ziua,
totuși, faptul că trecuseră mai bine de 3 ani de la ultima plată efectuată în 2016 nu a dus la prescrierea creanțelor?

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Prescriptia creantelor izvorate din contractele bancare se analizeaza prin raportare la ultima plata efectuata, in situatia dumneavoastra, anul 2020 este termenul de la care va curge un nou termen de prescriptie.

Cu stima.


Mai este un aspect.
Eu nu am intenționat să fac cele două plăți din martie - aprilie 2020.
Aveam două credite la ei, unul pe care continuam să-l achit, iar al doilea, mai mic, cel de care vă spuneam mai devreme, îl lăsasem neachitat de multă vreme, de peste 3 ani.
Ei bine, am achitat suma de 70 de lei timp de două luni cu gândul că ea va merge spre creditul încă activ.
Însă IFN a împărțit această sumă, alocând 18 lei și celuilalt credit restant, cel pe care îl consideram prescris.
E corect să facă așa?
M-am uitat prin contracte și nu am vazut nici o clauză care să menționeze acest lucru!

plata facuta dupa implinirea termenului de prescriptie, nu intrerupe prescriptia, adica nu are ce intrerupe.
Ati mentionat la momentul efectuarii platii, contractul de credit pentru care se efectueaza plata?

Prescriptia nu opereaza din oficiu/automat, aceasta trebuie invocata in cadrul unei contestatii la executare sau pe cale de actiune in constatare.

Ramane de analizat si contractul de credit. In masura in care nu exista o clauza care sa mentioneze ca IFN poate aloca sumele achitate si catre alte credite restante, instanta de judecata va analiza in ce masura a operat sau nu prescriptia, argumente favorabile existand in sensul intervenirii prescriptiei.

Alte discuții în legătură

Notificare firma recuperare ContSters215676 ContSters215676 Buna seara. Va rog sa-mi spuneti ce este de facut in cazul prezentat mai jos. Un credit de nevoi personale luat in august 2008 si scadent in 2016 cf ... (vezi toată discuția)
Prescriptie datorie Paula222 Paula222 Am si eu o datorie catre S.C. EASY ASSET MANAGEMENT IFN S.A in valoare de 2164.79 lei am facut imprumut in data de 03.01.2013 ultima plata am facut o in mai ... (vezi toată discuția)