Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prescriere credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prescriere credit

cand se prescrie un credit? daca termenul de achitare al ultimei rate nu a fost inca atins, dar de 4 ani nu s-a mai facut nicio plata si banca nu a notificat in niciun fel creditorul, creditul s-a prescris?
Buna ziua, in termen de 3 ani de la ultima plata ca regula. Trebuie sa vedeti clauzele contractuale, daca aveti un termen de 30/60/90 zile de la ultima plata pentru executare, atunci 3 ani de la acel termen. De asemenea, este important de vazut daca si cand s-a declarat anticipat scadent creditul.
Prescriptia poate interveni in 3 ani de la: efectuarea ultimei plati, declararea scadentei anticipate a creditului, etc.. Daca creditul nu a fost declarat scadent anticipat si au fost puse in executare sumele restante, prescriptia curge de la data scadentei fiecarei rate.

Prescriptia trebuie invocata pe calea contestatiei la executare sau prin actiune in constatare. Nu se invoca de catre instanta din oficiu.
Company Advising, utilizator