Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul Cota parte indiviza la bloc cu unități ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul Cota parte indiviza la bloc cu unități comerciale ...

Cum se calculează Cota parte indiviza la un bloc care are unități comerciale la parter. Blocul are 3 scări iar unitățile comerciale sunt la parter. Se ia in calcul SUT si suprafața comerciala? sau numai strict apartamentele ? Se pune si uscătoria sau casa liftului in acest calcul?
Spatiile comerciale de la parterul si mezaninul imobilului de locuit in comun chiar daca au intrare separata au mai multe spatii si suprafete comune cu blocul, cu apartamentele locuite.
Acel spatiu comercial este sub acelasi acoperis, aceeasi terasa,
Are un subsol care detine intraega infrastructura de alimentare utilitati si deversare ape menajere

Spatiile comerciale fac parte integranta din condominiu,au fatada comuna, peretii exteriori.,.astfel ca trebuie sa participe la cheltuielile asociatiei conform suprafetei utile a acestora.
Dar proprietarii pot avea pe casa scarii un lift, un interfon, instalatii electrice pe care proprietarii spatiilor comerciale nu le folosesc si nu sunt proprietari ai acestor instalatii.
De aceea este bine sa nu calculati cotele indivize si sa repartizati cheltuielile pe suparafat utila a fiecaruia.
Reparatia liftului, de exemplu o impartiti numai la apartamentele locuite (pe suparafat utila), iar hidroizolatia terasei o repartizati atat pe apartamente cat si pe spatiile comerciale conform suprafetei utile a fiecaruia.
La fel salariul administratorului (pe apartamente + spatii comerciale) pe cand salariul femeii de serviciu numai pe apartamente (suprafata utila a apartmentelor)