Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... buna ziua .. sper sa mi dati un răspuns si sa ma ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

buna ziua .. sper sa mi dati un răspuns si sa ma puteti ghida ...

buna ziua .. sper sa mi dati un răspuns si sa ma puteti ghida spre a rezolva aceasta problema.... locuiesc la bloc am fost inundata de deasupra , imediat ce am vaxut apa in casa am sunat o pe președinta asociația locatarilor pt a opri apa de la subsolul blocului. acesta nu era in bucuresti am reușit sa opresc apa pe colana cu ajutorul unui vecin ce avea cheile ușii de la subsol . între timp președinta imi spunea sa chem un instalator ca suna si ea fiind sărbătoare e mai dificil sa găsească pe cineva nespecificate ca acesta va tb sa fie plătit ulterior , eu acceptând sa vina acest instalator si negândindu-ma ca v a trebuii sa il plătesc eu pr ca președinta susține ca eu am facut solicitarea atâta timp cât am aprobat chemarea lui ..,, odată ajuns instalatorul a constatat ca problema este a vecinuluide deasupra mea si nu pe coloana ..... întrebarea este de ce instalatorul nu imi poate da înscris ceea ce a constatat si de ce eu cea inundata tb sa plătesc deplasarea acestuia ??!!! asta spunea legea ???? ma puteti ghida spre o persona sau un birou ceva unde pot depune o plângere sa ma pot ajuta ??!!
Sincer, cine trebuie sa plateasca acest serviciu ? Probabil instslatorul are contract cu asociatia dvs., pentru interventii la partea comuna. Daca el a fost solicitat, iar problema, de fapt nu e de pe partea comuna, ci e una intre dvs. si vecinul de deasupra, cine ar trebui sa-l plateasca ?

cum am spus mai sus președinta asociației ma pune da plătesc , motivația fiind ca eu am facut solicitarea ceea ce nu este adevărat , singurul lucru pe care eu l am solicitat expres a fost sa se închidă apa pe coloana tot de a urmat a facut ea fara sa ma întrebe, eu crezând ca instalatorul are contract cu asociația și este plătit , dar nu a fost asa
nu am nici o problema sa plătesc atat timp cât se aplica legea , dar nu cunosc legea , daca e cineva aici care este in domeniul juridic poate sa mi dea un raspuns? mulțumesc anticipat
Manuela Rășină, administrator
Nu puteati solicita numai inchiderea apei, fara constatare. Vecinii ceilalti nu sunt obligati sa ramina fara apa, pina rezolvati dvs. problema cu vecinul de deasupra. Presedinta de asociatie va pune sa platiti un serviciu normal, a trimis un instalator care a constatat defectiunea, care nu e de la partile comune. Inseamna ca nu e problema asociatiei, dar omul respectiv nu are cum sa fie platit pe contractul asociatiei, pentru ca e o problema intre 2 proprietari individuali.

Dvs. puteti proceda conform art. 28 din legea 196 /2018, adica sa contestati in scris acea cheltuiala la presedintele de asociatie si apoi (daca nu se rezolva) sa faceti reclamatie la primarie, sau, daca tot nu se rezolva , sa apelati la instanta, angajindu-va un avocat. Cititi cu atentie articolele 28, 29 si 102. Legea o gasiti la urmatorul link :
[ link extern ]
Instalatorul nu va poate emite document oficial deoarece nu este persoana autorizata
Autoritatile in drept nu iau in considerare decat concluziile expertilor tehnici acreditati,nu a oricaror persoana care inteleg sa exercite activitatea de instalator
Mie totuși mi se pare că ar trebui să plătească vecinul la care este defecțiunea, nu vecinul care a semnalat-o.

Și e ceva de plătit dacă instalatorul ăla a și reparat. Dacă doar a făcut o constatare, dar pe care nu o poate da în formă scrisă și utilizabilă în fața autorităților, înseamnă că nu prea trebuie plătit pentru că, în realitate, serviciul nu este prestat.

Dacă asociația va adăuga această cheltuială la întreținere, contestați conform Legii 196.

latka a scris:

Nu puteati solicita numai inchiderea apei, fara constatare. Vecinii ceilalti nu sunt obligati sa ramina fara apa, pina rezolvati dvs. problema cu vecinul de deasupra. Presedinta de asociatie va pune sa platiti un serviciu normal, a trimis un instalator care a constatat defectiunea, care nu e de la partile comune. Inseamna ca nu e problema asociatiei, dar omul respectiv nu are cum sa fie platit pe contractul asociatiei, pentru ca e o problema intre 2 proprietari individuali.

Dvs. puteti proceda conform art. 28 din legea 196 /2018, adica sa contestati in scris acea cheltuiala la presedintele de asociatie si apoi (daca nu se rezolva) sa faceti reclamatie la primarie, sau, daca tot nu se rezolva , sa apelati la instanta, angajindu-va un avocat. Cititi cu atentie articolele 28, 29 si 102. Legea o gasiti la urmatorul link :
[ link extern ]