Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziuă. Spuneți-mi vă rog. Am dreptul la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziuă. Spuneți-mi vă rog. Am dreptul la moștenirea mătușii ...

Bună ziuă.
Spuneți-mi vă rog. Am dreptul la moștenirea mătușii mele decedate. Soțul ei a avut un copil din prima căsătorie. Moștenitori mătușii fiind sora care a rămas în viața, dar copii celorlalte surori decedate au dreptul la moștenirea?

Mulțumesc anticipat
Crin Rusu, utilizator
Dvs ce calitate aveți ? Ca ca nu reiese cert din intrebare.

La moștenire vine soțul supravietuitor și sora, respectiv nepoții (copii surorii predecedate prin reprezentarea mamei lor).
Mulțumesc pentru răspuns.

Sunt nepotul mătușii. Unchiul meu a decedat și el și atunci la moștenire a ramas copilul lui și sora în viața. Nu am înțeles dacă eu am drept la moștenire.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Dvs ce calitate aveți ? Ca ca nu reiese cert din intrebare.

La moștenire vine soțul supravietuitor și sora, respectiv nepoții (copii surorii predecedate prin reprezentarea mamei lor).

Pe mătușă o moștenesc frații/surorile care sunt în viață, și nepoții la care le-a decedat părintele care era frate/soră cu mătușa.

În realitate nepoții n-o moștenesc direct pe mătușa lor, ci moștenesc cota parte care ar fi revenit părintelui lor decedat.
Dapix, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns

Dapix a scris:

Pe mătușă o moștenesc frații/surorile care sunt în viață, și nepoții la care le-a decedat părintele care era frate/soră cu mătușa.

În realitate nepoții n-o moștenesc direct pe mătușa lor, și moștenesc cota parte care ar fi revenit părintelui lor decedat.