avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziuă. Spuneți-mi vă rog. Am dreptul la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziuă. Spuneți-mi vă rog. Am dreptul la moștenirea mătușii ...

Bună ziuă.
Spuneți-mi vă rog. Am dreptul la moștenirea mătușii mele decedate. Soțul ei a avut un copil din prima căsătorie. Moștenitori mătușii fiind sora care a rămas în viața, dar copii celorlalte surori decedate au dreptul la moștenirea?

Mulțumesc anticipat
Ultima modificare: Marți, 30 August 2022
Crin Rusu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Crin Rusu , utilizator 17:32, 30 August 2022
Dvs ce calitate aveți ? Ca ca nu reiese cert din intrebare.

La moștenire vine soțul supravietuitor și sora, respectiv nepoții (copii surorii predecedate prin reprezentarea mamei lor).
Mulțumesc pentru răspuns.

Sunt nepotul mătușii. Unchiul meu a decedat și el și atunci la moștenire a ramas copilul lui și sora în viața. Nu am înțeles dacă eu am drept la moștenire.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Dvs ce calitate aveți ? Ca ca nu reiese cert din intrebare.

La moștenire vine soțul supravietuitor și sora, respectiv nepoții (copii surorii predecedate prin reprezentarea mamei lor).

Pe mătușă o moștenesc frații/surorile care sunt în viață, și nepoții la care le-a decedat părintele care era frate/soră cu mătușa.

În realitate nepoții n-o moștenesc direct pe mătușa lor, ci moștenesc cota parte care ar fi revenit părintelui lor decedat.
Ultima modificare: Marți, 30 August 2022
Dapix, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns

Dapix a scris:

Pe mătușă o moștenesc frații/surorile care sunt în viață, și nepoții la care le-a decedat părintele care era frate/soră cu mătușa.

În realitate nepoții n-o moștenesc direct pe mătușa lor, și moștenesc cota parte care ar fi revenit părintelui lor decedat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am dreptul la mostenire si daca da la ce cota? DerLehrer DerLehrer Buna ziua, In urma decesului matusii mele (sora tatalui) pot avea drept la mostenire si daca da, la ce cota ? Mentionez ca pe linie directa nu are ... (vezi toată discuția)
Succesiune unchi fara copii. de ce nu i-a revenit unchiului nimic din cota parte la care au renuntat cele 2 surori ale matusi? Epuree Epuree Succesiune unchi fara copii. Nu am inteles clar ce a spus unchiul, dar cam presupun ca asa a fost: matusa mea a murit si nu au lasat testament sau alt act, ... (vezi toată discuția)
Cuplu decedat fără urmași. cine are dreptul la moștenire? liliana.rr28@yahoo.com liliana.rr28@yahoo.com Un unchi și soția ambi decedați fara copii dar unchi cu frați în viață doar unu are dreptul fratele în viață sau și copii frățiilor morți? (vezi toată discuția)