Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună. Am o întrebare. Ce pot face in cazul in care ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună. Am o întrebare. Ce pot face in cazul in care pisica vecinului ...

Bună. Am o întrebare. Ce pot face in cazul in care pisica vecinului îmi intră în casă și îmi atacă pisica și pe mine însumi lăsând răni? Pisica vecinului a intrat până în dormitor și pe lângă că a atacat pisica noastre, ne-a atacat și pe noi. Ce soluție există?
Nu este prima dată când se întâmplă asta.
Faceti o reclamatie la biroul protectia animalelor de la politie.
Dar pe unde a intrat? A întrat o data cu dvs in casa sau pe geam? Stati la curte?
Ati discutat cu vecinul?
Concret cum a patruns pisica vecinului in proprietatea dv?
Se poate analiza situatia daca furnizati date relevante
Țin sa menționez că locuiesc la bloc de 2 etaje cu o arhitectură mai ciudată în Cluj. La primul etaj. Pisica sa cățărat pe gard și a venit pe balcon fiind la o distanță mică.
Pe ușa de la balcon. Intră și ziua și noaptea. Ușa este deschisa doar când suntem acasă.
Pisica noastră este castrată. A vecinului nu, nu este sterilizat și nici nu are cip.
Am înțeles că aș putea apela la Art 1375 Răspunderea pentru prejudiciile cauzate de animale | Codul Civil
dar nu știu ce ar presupune.
Ardeti-i doua joarde pe spinare si ati rezolvat! Spre deosebire de oameni, animalele inteleg mult mai repede!