avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună. Am o întrebare. Ce pot face in cazul in care ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună. Am o întrebare. Ce pot face in cazul in care pisica vecinului ...

Bună. Am o întrebare. Ce pot face in cazul in care pisica vecinului îmi intră în casă și îmi atacă pisica și pe mine însumi lăsând răni? Pisica vecinului a intrat până în dormitor și pe lângă că a atacat pisica noastre, ne-a atacat și pe noi. Ce soluție există?
Nu este prima dată când se întâmplă asta.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:21, 7 Septembrie 2022
Faceti o reclamatie la biroul protectia animalelor de la politie.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dar pe unde a intrat? A întrat o data cu dvs in casa sau pe geam? Stati la curte?
Ati discutat cu vecinul?
Concret cum a patruns pisica vecinului in proprietatea dv?
Se poate analiza situatia daca furnizati date relevante
Țin sa menționez că locuiesc la bloc de 2 etaje cu o arhitectură mai ciudată în Cluj. La primul etaj. Pisica sa cățărat pe gard și a venit pe balcon fiind la o distanță mică.
Pe ușa de la balcon. Intră și ziua și noaptea. Ușa este deschisa doar când suntem acasă.
Pisica noastră este castrată. A vecinului nu, nu este sterilizat și nici nu are cip.
Am înțeles că aș putea apela la Art 1375 Răspunderea pentru prejudiciile cauzate de animale | Codul Civil
dar nu știu ce ar presupune.
Ardeti-i doua joarde pe spinare si ati rezolvat! Spre deosebire de oameni, animalele inteleg mult mai repede!

Alte discuții în legătură

Sanctiuni proprietar pisica Alexandra.A. Alexandra.A. Buna ziua, Detin o pisica de aprox 5 ani,este ingrijita si sterilizata. Pisica nu sta doar in casa, mai iese si afara dar avem grija sa mergem sa o luam sa nu ... (vezi toată discuția)
Stapan de pisica problema LoAlice LoAlice Desi am crezut ca le-am vazut pe toate, m-am inselat. Locuiesc la etajul 10 al unui bloc. Am o vecina care are o pisica. Vecina s-a decis sa sparga geamul ... (vezi toată discuția)
Distrugere sau .. ce ? ContSters240593 ContSters240593 Pe data de 5 aprilie, pisica mea a cazut de la etajul 5 si a spart luneta unei masini, parcata in fata blocului. In seara zilei cu pricina, suna la usa mea ... (vezi toată discuția)