Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... cifra afaceri pfa..
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

cifra afaceri pfa..

Imi puteti spune si mie, va rog, cum se calculeaza cifra de afaceri pentru persoana fizica autorizata, mai exact cabinet psihologic? Va multumesc anticipat!
Mersi..mie imi cere Consiliul Concurentei cifra de afaceri pe 2008 si prima jumatate a lui 2009, de aceea intrebam.. nu ma interesa pentru plata impozitului. Vroiam doar sa stiu cum calculez cifra de afaceri.
Mersi inca o data!
Daca sunt pfa si nu toate veniturile obtinute din prestari de servicii (exista facturi pentru toate veniturile)sunt si incasate pana la sfarsitul anului 2009,care este cifra de afaceri?Veniturile incasare sau total venituri ?Stiti daca exista un cadru legal in care sa se specifice acest lucru?Stiti cumva ,declaratia 392 se depune si de pfa?Care ar fi termenul de depunere?
Cifra de afaceri este suma tutoror incasarilor, pentru ca numai incasarile sunt venituri, nu facturile emise.

Imi pare rau, dar nu pot sa indic exact actul normativ si articolul.

Declaratia 392 este numai pentru platitori de TVA. Sunteti inregistrat in acest sens (platitor de TVA)?