avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Este corect si legal, conform Contractului/Politei ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Este corect si legal, conform Contractului/Politei RCA, ca societatile ...

Este corect si legal, conform Contractului/Politei RCA, ca societatile de asigurari auto, sa-ti achite o prima insuficienta, pentru ati repara auto???!!!
Pe Polita/Contractul RCA, nu se mentioneaza nicaieri ca, valoarea primei de asigurare, se calculeaza in functie de anul de fabricatie, marca si km. parcursi.
Se mentioneaza doar limita de despagubire, respectiv de 1.220.000 euro.
Auto nu trebuie adus la starea initiala, anterioara accidentului?
Suma aferentă despăgubirii trebuie sa fie echivalenta cu suma menționata in devizul de reparatii. In masura in care nu se respecta devizul de reparatii se poate formula acțiune in instanța împotriva societății de asigurare.
Mulțumesc mult!

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Suma aferentă despăgubirii trebuie sa fie echivalenta cu suma menționata in devizul de reparatii. In masura in care nu se respecta devizul de reparatii se poate formula acțiune in instanța împotriva societății de asigurare.

Cu drag. Succes

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare dauna neacoperita de rca negrea camelia negrea camelia Buna seara, Am nevoie de un sfat: in decembrie 2014 am fost implicata intr-un accident auto , soferita celuilalt autoturism nu mi-a acordat prioritate . ... (vezi toată discuția)
Despagubiri in caz de dauna totala auto dorinamanci dorinamanci Am fost victima unui accident auto in urma caruia masina mea a suferit daune majore. Societatea de asigurari considera ca se incadreaza la daune totale. Este ... (vezi toată discuția)
Despagubire rca Mandarin87 Mandarin87 Buna ziua, Din pacate am suferit un accident cu masina in aprilie. Dauna totala Am initiat procedurile de recuperare dauna de la RCA-ul ... (vezi toată discuția)