avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Am semnat cu o agenție imobiliară un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Am semnat cu o agenție imobiliară un contract ca vânzător ...

Buna ziua

Am semnat cu o agenție imobiliară un contract că vânzător. Apartamentul s a vândut însă printr o altă agenție imobiara. . In acest moment prima agenție solicita comision însă nu mi a adus vreun client care sa cumpere locuința.
Are dreptul să îmi solicite acest comision ? Mă poate obliga legal sa îi plătesc comision fara că această agenție sa fi făcut nimic pentru vânzarea locuinței respective? Mulțumesc
Ultima modificare: Duminică, 4 Septembrie 2022
Angela Manu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 16:13, 4 Septembrie 2022
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are acest drept.
Cititi totusi ce ati semnat, mergeti la un avocat cu acel contract.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In mod normal nu dar trebuie vazut cum e formulat contractul,,ce obligatii si au asumat partile etc..
Dacă ați semnat un contact fără să-l citiți ce clauze are, firma vă poate da în judecată pentru recuperarea comisionului. Depinde ce ați semnat.
Ultima modificare: Duminică, 4 Septembrie 2022
Dapix, utilizator
In contract stipulează că plătesc comision in cazul inchei contract cu un client de-al lor prezentat printr o fișă pe care ar fi trebuit să o semnez, lucru care nu exista. In fapt ei mi au solicitat să le achit cheltuieli cu benzină și anunțuri pe olx.care s ar ridica la 1500 de euro.

Dapix a scris:

Dacă ați semnat un contact fără să-l citiți ce clauze are, firma vă poate da în judecată pentru recuperarea comisionului. Depinde ce ați semnat.

Mulțumesc

gi-jane2 a scris:

Nu are acest drept.
Cititi totusi ce ati semnat, mergeti la un avocat cu acel contract.

Alte discuții în legătură

Comision agentie imobiliara alinutzza83 alinutzza83 hello de ceva timp incerc sa imi vand casa. am pus anunt pe net dar am lipit si afise pe la blocuri. o agentie imobiliara m-a contactat si mi-a spus ca au ... (vezi toată discuția)
Proprietari treziti-va - vanzare imobile prin agentie dasca7777 dasca7777 Nu inteleg de ce proprietarii nu dau anunturi mai multe pe siteuri si prin ziar. Oriunde sun imi raspunde o agentie imobiliara , care imi ofera detalii si care ... (vezi toată discuția)
Exclusivitate agentie imobiliara ??!!!... la vanzarea unei locuinte??? ginamangra ginamangra Va rog sa-mi ajutati o cunostinta cu un sfat deoarece se afla in urmatoarea situatie: Batranica doreste sa cumpere un apartament,a cautat anunturi in ziare,a ... (vezi toată discuția)