Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Am semnat cu o agenție imobiliară un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Am semnat cu o agenție imobiliară un contract ca vânzător ...

Buna ziua

Am semnat cu o agenție imobiliară un contract că vânzător. Apartamentul s a vândut însă printr o altă agenție imobiara. . In acest moment prima agenție solicita comision însă nu mi a adus vreun client care sa cumpere locuința.
Are dreptul să îmi solicite acest comision ? Mă poate obliga legal sa îi plătesc comision fara că această agenție sa fi făcut nimic pentru vânzarea locuinței respective? Mulțumesc
Angela Manu, utilizator
Nu are acest drept.
Cititi totusi ce ati semnat, mergeti la un avocat cu acel contract.
In mod normal nu dar trebuie vazut cum e formulat contractul,,ce obligatii si au asumat partile etc..
Dacă ați semnat un contact fără să-l citiți ce clauze are, firma vă poate da în judecată pentru recuperarea comisionului. Depinde ce ați semnat.
Dapix, utilizator
In contract stipulează că plătesc comision in cazul inchei contract cu un client de-al lor prezentat printr o fișă pe care ar fi trebuit să o semnez, lucru care nu exista. In fapt ei mi au solicitat să le achit cheltuieli cu benzină și anunțuri pe olx.care s ar ridica la 1500 de euro.

Dapix a scris:

Dacă ați semnat un contact fără să-l citiți ce clauze are, firma vă poate da în judecată pentru recuperarea comisionului. Depinde ce ați semnat.

Mulțumesc

gi-jane2 a scris:

Nu are acest drept.
Cititi totusi ce ati semnat, mergeti la un avocat cu acel contract.