Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Majoritatea calificata conform OUG 57/2019
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Majoritatea calificata conform OUG 57/2019

Buna ziua.
Conform OUG 57/2019:
" art.5 al.32. - dd) majoritatea calificată - primul număr natural care este mai mare decât valoarea numerică rezultată în urma aplicării fracţiei/procentului stabilite/stabilit prin lege la totalul membrilor organului colegial stabilit în condiţiile legii;"
Intr-un UAT unde exista 15 consilieri locali, si procentul aplicabil pentru adoptarea unei HCL este de 2/3, numarul de voturi minim necesar pentru adoptare este 10 sau 11 ?
Mathushalem, utilizator
majoritatea absolută - primul număr natural strict mai mare decât jumătate din totalul membrilor în funcție ai organului colegial;

Dvs ati dat majoritatea calificata si in titlu ati mentionat majoritatea absoluta ...
Scuze...Majoritatea calificata, binenteles, aceasta ma intereseaza
Exista la nivelul primariei doua interpretari: 1) A secretarului general care sustine ca 10 voturi "pentru" sunt suficiente si 2) A unei parti a consiliului care sustine ca 11 este numarul de voturi necesar pentru adoptare.
Va rog..
Mathushalem, utilizator
In opinia mea, 11.
Juristul/ consilierul juridic al Primăriei nu are nici o părere?