Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Avand in vedere urmatoarele: majoritatea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Avand in vedere urmatoarele: majoritatea absoluta ...

Buna ziua,
Avand in vedere urmatoarele:

majoritatea absoluta - primul numar natural strict mai mare decat jumatate din totalul membrilor in functie ai organului colegial;
majoritatea simpla - primul numar natural mai mare decat jumatate din totalul membrilor prezenti la o sedinta a organului colegial, cu conditia indeplinirii cvorumului;

In cazul in care sunt 9 membri in total, numarul total de voturi necesare sunt 5/9 pentru majoritatea absoluta? Cum se interpreteaza jumatate, din moment ce nu pot exista 4.5 voturi, se rotunjeste si dupa se culculeaza urmatorul numar natural ?

Multumesc anticipat.
Despre ce organ colegil faceti vorbire deoarece in legislatia asociatiilor de proprietari nu exista stipulata astfel de structura
Este vorba despre Consiliu Local. Definitiile sunt extrase din codul administrativ.