Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Resurse Umane - contract de mandat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Resurse Umane - contract de mandat

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca exista vreo posibilitate legala de a angaja echipa de vanzari in baza unui contract de mandat.
Practic, am nevoie ca acesti vanzatori sa aiba mandat de a prezenta serviciile pe care le oferim si a colecta informatii de la clientii potentiali, iar pentru clientii cu care se semneaza contract sa primeasca asa numitul "introduction fee" - comision in valoare fixa sau procentuala.
Multumesc!
Din punctul meu de vedere, nu puteti "angaja" personal in baza unui contract de mandat, un contract de colaborare ar fi indicat.
E adevarat, cuvantul "angaja" nu este cel mai potrivit. Este mai mult colaborare.
Acest contract de colaborare ce forma poate avea, Cum se inregistreaza?
Practic acesti colaboratori nu sunt angajatii firmei si sunt platiti exclusiv cand si daca clientii potentiali adusi de catre ei semneaza contract cu firma.
Se pot retine la sursa taxele si impozitele datorate?
Un contract de colaborare se poate incheia doar cu un pfa, srl, sau persoane care desfasoara activitati independente, taxele urmand a fi suportate de acestia sau, va puteti gandi la un contract de comision, e de analizat in ce masura va pliati pe un contract de comision.

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat
Deci contractul de comision ar fi solutia.
Multumesc!
Puteti incheia si contract de mandat.