Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost oprit in trafic si am iesit pozitiv la drug ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost oprit in trafic si am iesit pozitiv la drug test! Am ...

Am fost oprit in trafic si am iesit pozitiv la drug test! Am fost condus la inml mi s a luat probe de sange si urina a venit rezultatul la fel pozitiv, permisul mi s a retinut si mi s a facut dosar penal! Urmeaza sa fiu chemat la audieri! Ce sanse as avea? Si un pret pentru reprezentare ? As avea sanse sa obtin macar amanarea aplicari pedsei? Si aproximativ cat ar dura pana imi pot recupera permisul?
Puteti recunoaste fapta iar daca nu mai aveti antecedente penale, cooperand cu organele judiciare ptr finalizarea rapida a dosarului (4-5 luni) se poate sa vi se aplice o pedeapsa cu suspendare. Avocat vi se va numi din oficiu gratuit daca nu aveti. Daca pledati nevinovat puteti angaja avocat dar sanse mici sa nu va condamne, iar de aceasta data fara recunostere aplicarea unei pedepse cu suspendare nu mai poate fi sigura.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business

SM LEGAL CONSSULT a scris:

Puteti recunoaste fapta iar daca nu mai aveti antecedente penale, cooperand cu organele judiciare ptr finalizarea rapida a dosarului (4-5 luni) se poate sa vi se aplice o pedeapsa cu suspendare. Avocat vi se va numi din oficiu gratuit daca nu aveti. Daca pledati nevinovat puteti angaja avocat dar sanse mici sa nu va condamne, iar de aceasta data fara recunostere aplicarea unei pedepse cu suspendare nu mai poate fi sigura.

Si daca merg pe recunoastere mai are sens sa angajez avocat? Sau tot una e daca e din oficiu?
tocmai ce spuneam, daca va simtiti dv mai bine aparat va puteti angaja avocat, dar odata ce ati recunoscut, fiind si probele certe dovedind vinovatia, nu mai are sens sa platiti niste bani care se pot pastra odata ce vi se asigura avocat din oficiu gratuit daca nu aveti.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business

SM LEGAL CONSSULT a scris:

tocmai ce spuneam, daca va simtiti dv mai bine aparat va puteti angaja avocat, dar odata ce ati recunoscut, fiind si probele certe dovedind vinovatia, nu mai are sens sa platiti niste bani care se pot pastra odata ce vi se asigura avocat din oficiu gratuit daca nu aveti.

Si daca imi da avocat din oficiu il
Primesc si in faza de urmarire penala sau doar in instanta? Cu avocat din oficou am samse sa primesc amanare pedepsei sau o pot cere eu fara avocat?
Asigurarea apararii din oficiu se asigura de catre organul de urmarire penala in cursul cercetarii daca nu aveti, iar daca se ajunge in instanta, la fel se asigura gratuit din oficiu.