Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod caen pentru magazin piese auto cu vânzare online?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod caen pentru magazin piese auto cu vânzare online?

Buna seara . Pentru un magazin piese auto cu vânzări online ni s a recomandat codul Caen 4791 . Din ce am văzut la codul 4791 este specificat ca este exclusă categoria aceasta . Ce cod Caen este potrivit pentru piese auto cu vanzare online? 4532 știu ca este pt magazin fizic . Va mulțumesc !
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Codul CAEN 4791 include:

Aceasta clasa include comertul cu amanuntul prin case de comenzi sau prin Internet, de exemplu: cumparatorul alege pe baza reclamelor, cataloagelor, informatiilor furnizate pe un website, a machetelor sau a altor mijloace de publicitate si face comanda prin posta, prin telefon sau pe Internet (de obicei prin mijloace speciale furnizate de un website).
Produsele achizitionate pot fi descarcate direct de pe Internet, sau în cazul bunurilor materiale livrate clientului.

Aceasta clasa include:
- comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin comanda postala
- comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin Internet, pe baza de comanda

Aceasta clasa include de asemenea:
- vânzarea directa prin intermediul televiziunii, radio-ului sau telefonului
- licitatii cu amanuntul pe Internet.

Succes!

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:

Buna ziua,

Codul CAEN 4791 include:

Aceasta clasa include comertul cu amanuntul prin case de comenzi sau prin Internet, de exemplu: cumparatorul alege pe baza reclamelor, cataloagelor, informatiilor furnizate pe un website, a machetelor sau a altor mijloace de publicitate si face comanda prin posta, prin telefon sau pe Internet (de obicei prin mijloace speciale furnizate de un website).
Produsele achizitionate pot fi descarcate direct de pe Internet, sau în cazul bunurilor materiale livrate clientului.

Aceasta clasa include:
- comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin comanda postala
- comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin Internet, pe baza de comanda

Aceasta clasa include de asemenea:
- vânzarea directa prin intermediul televiziunii, radio-ului sau telefonului
- licitatii cu amanuntul pe Internet.

Succes!

Am verificat și la codul 4791 este specificat ca exclude piesele auto de asta suntem intr o dilema .

Codul CAEN 4791 exclude:
vânzarea cu amanuntul a autovehiculelor, pieselor si accesoriilor pentru acestea, prin Internet, vezi grupa caen 451, vezi grupa caen 453
vânzarea cu amanuntul a motocicletelor, pieselor si accesoriilor pentru acestea, prin Internet, vezi grupa 459