Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Ce este mai avantajos sa deschid un SRL, un PFA sau II?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Ce este mai avantajos sa deschid un SRL, un PFA sau II?

Am o constructie , gen pensiune cu 8 camera si baie proprie. As dori sa ofer spre cazare aceste camere. Ce este mai avantajos sa deschid un SRL, un PFA sau II? Mentionez ca as dori sa fiu angajata cu sontract de munca norma intreaga .
Va multumesc mult !
george-neagu, moderator
Avantaje/Dezavantaje PFA:
– fondatorul firmei e întotdeauna o singură persoană. După înființare se poate adăuga și soțul/soția în firmă. Dacă vrei să te asociezi cu alte persoane nu poți pe PFA/II

– poți desfășura pe PFA/II doar activități pentru care ai diplomă de calificare.

– în general taxele la stat sunt mai mari decât la SRL.

+ contabilitatea e simplă și cu minimă informare o poți ține fără să fie necesar să plătești un contabil

+ se depun mai puține declarații decât la SRL

+ se scot bani ușor din firmă, fără să fii taxat de stat

Avantaje/Dezavantaje SRL:
+ fondatorii unui SRL pot fi maxim 50 de persoane – asociați si administratori

+ poți desfășura pe SRL orice activități dorești, fără să se ceară la dosar diplome de calificare (cu rare excepții)

+ din punct de vedere al taxelor, un SRL înregistrat la ANAF ca microîntreprindere e cel mai avantajos fiscal.

– contabilitatea e complexă și vei fi nevoit sa colaborezi cu un contabil

– se depun multe declarații și trebuie să fii foarte atent

– când scoți banii din firmă plătești impozit pe dividente – 5% din suma pe care o scoți din firmă