Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua am un credit de nevoi personale luat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua am un credit de nevoi personale luat împreună cu ...

Bună ziua am un credit de nevoi personale luat împreună cu fosta soție si-a luat angajamentul să plătească ea creditul ca despăgubire în favoarea mea ce se întâmplă dacă nu plătește creditul?
Ambii sunteti debitori si banca va poate executa in caz de neplata. O intelegere doar intre dvs ca fosti soti este ilegala si nu produce niciun efect in fata bancii atata timp cat nu aveti acordul acesteia.

Deci practic tine de buna credinta a fostei sotii sa isi indeplineasca angajamentul de a plati ratele.
Daca aveti o intelegere scrisa, daca banca va executa silit, puteti sa va indreptati impotriva sotiei sa recuperati cat va datorează...
Exista înțelegere scrisă în actul de partaj de la notar

gi-jane2 a scris:

Daca aveti o intelegere scrisa, daca banca va executa silit, puteti sa va indreptati impotriva sotiei sa recuperati cat va datorează...

Problema e ca intelegerea nu e opozabila bancii, dvs sunteti in continuare dator fata de banca.
Trebuia pana sa faceti intelegerea sa treceti pe la banca sa se faca act aditional sau refinantare dupa divort, sa preia singura datoria.
Acuma, ce puteți face e sa urmariti daca plateste, daca nu si vreti sa nu se adune, platiti dvs si o dati in judecata.
Treceti intai pe la executor sa vedeti daca e suficient titlul de la notar ca sa o executati direct.
gi-jane2, moderator
In mod normal ar trebui ca in baza partajului sa solicitati bancii schimbarea debitorului daca , desigur, sotia dvs. indeplineste conditiile.