Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modalitate cumparare teren arabil cu rezilierea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modalitate cumparare teren arabil cu rezilierea contractului de arenda

Buna ziua,

In calitate de cumparator de teren arabil, care din cele doua optiuni de mai jos imi permit rezilierea contractului de arenda semnat de vanzator cu un arendas inainte de expirarea, la termen, a contractului(mai exact, daca este posibil, la incheierea actualului an agricol)?
a. cumparare pe baza art. 20 alin. (2) din legea 17/2014, [ link extern ] ;
b. cumparare pe baza art. 4-6 din legea 17/2014, [ link extern ] .

Mentionez ca pot face cumpararea in oricare din cele doua moduri.
Pe care din cele doua optiuni ar trebui sa o urmez?

Va multumesc.
kau, utilizator