avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modalitate cumparare teren arabil cu rezilierea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modalitate cumparare teren arabil cu rezilierea contractului de arenda

Buna ziua,

In calitate de cumparator de teren arabil, care din cele doua optiuni de mai jos imi permit rezilierea contractului de arenda semnat de vanzator cu un arendas inainte de expirarea, la termen, a contractului(mai exact, daca este posibil, la incheierea actualului an agricol)?
a. cumparare pe baza art. 20 alin. (2) din legea 17/2014, [ link extern ] ;
b. cumparare pe baza art. 4-6 din legea 17/2014, [ link extern ] .

Mentionez ca pot face cumpararea in oricare din cele doua moduri.
Pe care din cele doua optiuni ar trebui sa o urmez?

Va multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Septembrie 2022
kau, utilizator

Alte discuții în legătură

Nulitate contract de arenda . buna ziua doresc să achiziționez ... andreea27 andreea27 Nulitate contract de arenda . Buna ziua Doresc să achiziționez un teren agricol , problema este că vânzătorii au încheiat un contract de arenda pe ... (vezi toată discuția)
Contract de arenda bcpi.in bcpi.in Este valabil un contract de arenda incheiat de mostenitorii unui teren arabil extravilan in situatia in care succesiunea nu era dezbatuta(fac precizarea ca ... (vezi toată discuția)
Am cumparat un teren agricol si vreau sa-l arendez unui arendas pe care il aleg eu Roull Roull am cumparat in octombrie 2014 un teren agricol si vreau sa-l arendez acum in martie-aprilie 2017, mentionez ca am primit bani de arenda pe noul teren anul ... (vezi toată discuția)