Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de arenda

Este valabil un contract de arenda incheiat de mostenitorii unui teren arabil extravilan in situatia in care succesiunea nu era dezbatuta(fac precizarea ca titularul dreptului de proprietate al terenului arendat este decedat, decedatul figurand pe titlul de proprietate, acesta neincheind niciodata vre un contract de arenda cu arendasul in cauza)? Intre timp s-a dezbatut succesiunea avand ca obiect terenul arabil extravilan arendat. Ulterior succesiunii mostenitorii, in calitate de frati, nepoti au incheiat contract de vanzare cumparare, majoritatatea transmitand dreptul de proprietate unuia dintre frati(frati care acceptase mostenirea), respectandu se prevederile lg.17/2014 , fiind rude. Problema este ca arendasul sustine ca, contractele de vanzare cumparare nu sunt corect incheiate si ca acesta avea contract de arenda incheiat(desi nu era niciun certificat de mostenitor la momentul incheierii contractului de arenda).Eu , actualul titular al dreptului de proprietate conf.contractelor de vanzare cumparare , l-am instiintat pe arendas ca intentionez sa imi lucrez singur terenul si sa mi l elibereze la incheierea anului agricol, dar acesta refuza sa faca acest lucru invocand faptul ca are contract de arenda... Ce pot face eu, sa intru legal in posesia acestui teren?
bcpi.in, utilizator