Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Ce se întâmpla cu un chirurg dacă este infectat cu ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Ce se întâmpla cu un chirurg dacă este infectat cu virus C ...

Ce se întâmpla cu un chirurg dacă este infectat cu virus C ? Își poate continua activitatea ?
Infectarea cu virusul C trebuie comunicata medicului specialist de medicina muncii peentru mentionare in dosarul medical al lucratorului.
HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza in anexa 1
Fişa 137. Personal sanitar superior şi mediu
Contraindicaţii:
- afecţiuni dermatologice transmisibile, acute sau cronice
- leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive
- boli infectocontagioase în evoluţie
- psihoze.
Este nevoie de revizuire fisa de aptitudine de catre medicul specialist de medicina muncii.