Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua,ma numesc Laura Gaspar si va scriu în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua,ma numesc Laura Gaspar si va scriu în speranța că ...

Bună ziua,ma numesc Laura Gaspar si va scriu în speranța că mă puteți ajuta cu un sfat, tatăl fetitei mele trăiește în Sardegnia, Italia, am o hotărâre judecătorească definitiva de 4 ani cu plata pensiei cu 1/4 din venit tatălui dar nu reușesc sa o pun în aplicare în Italia drept pentru care el ii plătește minorei decât 50 de euro lunar de peste 10 ani iar de 3 luni ii plătește 100 de euro.
Ce ma sfătuiți sa fac pentru a reușii sa pun în aplicare hotărârea judecătorească?
În așteptarea unui răspuns, va mulțumesc anticipat.
Buna ziua,

Cautati un avocat din Italia pentru punerea in executare a hotararii judecatoresti sau ma puteti contacta in privat pentru a va indruma spre un avocat din Italia cu care am colaborat in trecut sa va dau contactul dansului.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea
Apelati la Ministerul de Justitie roman care va indruma in procedurile executionale.
Bună ziua, am apelat de acum 4 ani, s-au trimis proceduri la ministerul din Italia dar nu am rezolvat nimic deoarece mi-ai cerut mie sa demonstrez ce venit are el în Italia, lucru care mi-a fost imposibil.
Mulțumesc mult.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Apelati la Ministerul de Justitie roman care va indruma in procedurile executionale.

Ati formulat acea cerere in baza Conventiei de la Haga privind recuperare pensie intretinere in strainatate? Statul solicitat avea obligatia de a oferi asistenta in vederea obtinerii de informatii despre veniturile debitorului. Poate acestia v-au comunicat ca in baza lor de date nu gasesc informatii ca debitorul ar avea un venit?

Daca debitorul nu lucreaza cu forme legale, este complicat, depinde de legislatia acelui stat. Trebuie insistat, la statul solicitat...

Nu stiu daca este cazul Italiei, am citit pe undeva ca sunt probleme la executarea unor hotarari stabilite im cota procentuala, unele state neavand legislatie care sa permita astfel de executari... in unele cazuri, pt executare in strainatate, mai bine sa se mearga pe stabilirea unei sume fixe.

Laura Gaspar a scris:

Bună ziua, am apelat de acum 4 ani, s-au trimis proceduri la ministerul din Italia dar nu am rezolvat nimic deoarece mi-ai cerut mie sa demonstrez ce venit are el în Italia, lucru care mi-a fost imposibil.
Mulțumesc mult.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Apelati la Ministerul de Justitie roman care va indruma in procedurile executionale.

Nu m-a îndrumat nimeni sa fac acea cerere. Lucrează cu acte în regula de peste 11 ani la aceeași firma. Le-am trimis și datele firmei, adresa, nume etc.

c123456 a scris:

Ati formulat acea cerere in baza Conventiei de la Haga privind recuperare pensie intretinere in strainatate? Statul solicitat avea obligatia de a oferi asistenta in vederea obtinerii de informatii despre veniturile debitorului. Poate acestia v-au comunicat ca in baza lor de date nu gasesc informatii ca debitorul ar avea un venit?

Daca debitorul nu lucreaza cu forme legale, este complicat, depinde de legislatia acelui stat. Trebuie insistat, la statul solicitat...

Nu stiu daca este cazul Italiei, am citit pe undeva ca sunt probleme la executarea unor hotarari stabilite im cota procentuala, unele state neavand legislatie care sa permita astfel de executari... in unele cazuri, pt executare in strainatate, mai bine sa se mearga pe stabilirea unei sume fixe.

Laura Gaspar a scris:

Bună ziua, am apelat de acum 4 ani, s-au trimis proceduri la ministerul din Italia dar nu am rezolvat nimic deoarece mi-ai cerut mie sa demonstrez ce venit are el în Italia, lucru care mi-a fost imposibil.
Mulțumesc mult.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Apelati la Ministerul de Justitie roman care va indruma in procedurile executionale.