Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj sau vanzare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj sau vanzare

Buna ziua. Suntem 3 mostenitori pentru o garsoniera si unul doreste sa o cumpere de la ceilalti 2. Este mai ok sa facem contract de vanzare cumparare sau partaj? Nu stiu prea multe despre partaj, de accea intreb, sau care e diferenta, plusuri si minusuri? Multumesc
Prima dată se face partajul ca să aveți ce înstrăina. Fără partaj n-aveți o cotă parte în proprietate. Trebuie să ieșiți din indiviziune.
Dapix, utilizator
prin partaj ( imparteala) deveniti proprietar pe garsoniera, platind sulte celorlati 2.
actul e de partaj, nu de vanzare cumparare.
gi-jane2, moderator
Am iesit din indiviziune, avem o cota parte fiecare. Suntem toti 3 proprietari pe o garsoniera. Unul vea sa o "cumpere" de la ceilalti 2. Sa inteleg ca atunci se poate face doar contract de vanzare-cumparare?
Probabil ca cititi si nu intelegeti ce cititi. Nu e nimic, ca va descurca notarul.
Mergeti la notar cu actul de proprietate ( certificatul de mostenitor) si ziceti ce doriti.
repet, actul se numeste partaj ( voluntar/ succesoral ) , prin care ala care vrea ia garsoniera, platind bani ( sulte) celorlalti.
Am iesit din indiviziune, avem o cota parte fiecare

tocmai ca nu ati iesit, prin partaj iesiti . acum sunteti proprietari in indiviziune cu 1/3 fiecare.
gi-jane2, moderator
Acum am inteles (tocmai ca nu ati iesit, prin partaj iesiti . acum sunteti proprietari in indiviziune cu 1/3 fiecare.). Credeam ca de moment ce avem cota parte, suntem deja proprietari, cel putin asa se intelegea din primul raspuns. Multumesc frumos!