Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... vecinul de deasupra imi distruge tavanul de la baie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

vecinul de deasupra imi distruge tavanul de la baie periodic

vecinul de deasupra imi distruge tavanul periodic,de cativa ani,are o defectiune la baie si i curge apa folosita de el la mine in baie,prin tavan si pe langa teava de scurgere;initial a recunoscut,a zis ca repara dar apoi s a razgandit,nu mai recunoaste,zice tot felul de minciuni,ca nu e de la el,ca e de la alt vecin sau de la teava comuna etc;ce e de facut?am chemat asiguratorul ,a constatat si acum imi cere hartie de la asociatia de proprietari ca au luat la cunostiinta sau ceva asemanator;e legal?ce teaba are asociatia cu o paguba pe proprietatea mea?are atributii presedintele asociatiei sa constate paguba si cauza?asiguratorul conditioneaza plata despagubirii de hartia de la asociatie.care i treaba,de fapt?pot sa l dau in judecata pe penal pt distrugerea proprietatii?sau sa repar eu la nesfarsit pana are el chef sa inlature cauza?cei de la asigurari sunt obligati sa mi plateasca la nesfarsit despagubiri?
Vulturudac, utilizator
Asiguratorul doreste sa stie daca defectiunea este pe parte comuna sau proprietate individuala. Asociatia de proprietari se ocupa de reparatiile pe parte comuna. Reprezentantii asociatie ar fi trebuit sa respecte prevederile art. 31 din legea 196/2018 si sa faca o constatare a situatiei :

Articolul 31
(1) Cu un preaviz motivat scris de 5 zile emis de comitetul executiv al asociației de proprietari, proprietarul este obligat să permită accesul președintelui sau al unui membru al comitetului executiv, administratorului și al unei persoane calificate în realizarea lucrărilor de construcții/reparații, după caz, în proprietatea sa individuală, atunci când este necesar să se inspecteze, să se repare ori să se înlocuiască elemente din proprietatea comună, la care se poate avea acces numai din respectiva proprietate individuală. Fac excepție cazurile de urgență când termenul pentru preaviz este de 24 de ore.
(2) În cazul în care proprietarul nu permite accesul în proprietatea sa, în conformitate cu prevederile alin. (1), acesta răspunde civil și penal, după caz, pentru toate prejudiciile create proprietarilor afectați, în condițiile legii.
(3) Proprietarii din condominiu care suferă un prejudiciu ca urmare a executării lucrărilor prevăzute la alin. (1) sunt despăgubiți de către asociația de proprietari, din fondul de reparații.
(4) În cazul în care prejudiciul este cauzat de către executantul lucrărilor de intervenție, persoană fizică/juridică, despăgubirea va fi recuperată de la acesta, în condițiile legii.
(5) Lucrările de intervenție la elementele componente ale proprietății comune, efectuate în baza alin. (1), se execută în condiții stabilite de comun acord și consemnate printr-un acord semnat de către proprietar și asociația de proprietari.
(6) În situația în care, pe parcursul executării lucrărilor de intervenție în baza prevederilor alin. (1), se afectează în orice mod proprietatea individuală, cheltuielile necesare pentru aducerea la starea tehnică inițială a acestora se suportă în condițiile alin. (3) și/sau (4), după caz.
[ link extern ]

Ca sa fie dat in judecata vecinul dvs. de catre asigurator, e nevoie de acea constatare, facuta de catre asociatie.

Depuneti la Asociatie o cerere prin care solicitati intocmirea unui proces verbal de constatare a deteriorarilor produse de inundatie. Comisia este in principiu formata din presedinte, administrator, un alt vecin si alti 2 martori (prieteni, colegi) care sa semneze procesul verbal . Aceasta va cuprinde detalii ale locului unde sunt produse deteriorarile (ex: in dormitor in partea superioara a peretului comun cu bucataria si tavanul comun cu apartamentul nr.....locuit de catre dl. X peretele este umed, degradat si a inceput sa se decojeasca pe o portiune de 2 mp, iar tavanul este umed si degradat pe o portiune de 3mp,etc).
Specificati obligatoriu in procesul verbal ca inundatia nu provine de la instalatia de alimentare cu apa rece sau calda a blocului. Efectuati fotografii care pot demonstra locul inundatiei, deteriorarile produse.
Procesul verbal nu poate confirma ca inundatia este produsa de dl. X dar prin detalierea locului (tavan comun cu vecinul de deasupra, in partea superioara a peretelui, etc) acestea arata locul producerii inundatiei. Daca vecinul de deasupra refuza accesul in apartament, in procesul verbal adaugati si vecinii de deasupra cu pereti comuni cu cel care a provocat inundatia care sa confirme ca ei nu au probleme cu instalatia de apa rece sau calda din apartamentul lor.
Succes!
adrian-adm., utilizator
in cazul meu nu e vorba de proprietate comuna ci de a mea
pai ce rost are o constatare (a daunelor) a unor nepriceputi ,daca s a facut deja constatarea de catre specialistul firmei de asigurare?si nu inteleg de ce solicita firma de asigurare aceasta constatare a asociatiei de proprietari,daca firma si a trimis propriul angajat specialist si a constatat daunele?!?
multumesc