avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Am confrunt cu urmatoarea situație: in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Am confrunt cu urmatoarea situație: in 1968 moare ...

Buna ziua,
Am confrunt cu urmatoarea situație: in 1968 moare de cuius, el are 4 copii si o sotie supravietuitoare, 3 copii renunta si unul din fii devine mostenitor la 3/4 din mostenire si sotia la 1/4, in 1984 moare si sotia si mostenitori sunt cei 4 copii. In 1991 fac cerere de retrocedare doar doi dintre fii care renuntase in 1968 la mostenire. Intrebare: titlu de proprietate se poate anula la cererea mostenitorilor fiului acceptant, chiar daca nu au facut cerere de retrocedare?
Certificatul de mostenitor din 1968 a fost depus la primarie in 2005.
Ultima modificare: Luni, 24 Octombrie 2022
rendec, utilizator
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 09:28, 24 Octombrie 2022
Acel titlu este lovit de nulitate absolută care poate fi invocată oricând, în fața instanței de judecată.

Extras din Legea 169/1997 pentru modificarea și completarea legii 18/1991:
Art. III. - A se vedea şi Lege 374/2006.
(1) Sunt lovite de nulitate absolută, potrivit dispoziţiilor legislaţiei civile, aplicabile la data încheierii actului juridic, următoarele acte emise cu încălcarea prevederilor Legii fondului funciar nr. 18/1991, Legii nr. 1/2000 pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole şi celor forestiere, solicitate potrivit prevederilor Legii fondului funciar nr. 18/1991 şi ale Legii nr. 169/1997, cu modificările şi completările ulterioare şi ale prezentei legi:
a) actele de reconstituire sau de constituire a dreptului de proprietate, în favoarea persoanelor care nu erau îndreptăţite, potrivit legii, la astfel de reconstituiri sau constituiri, cum sunt:
(i) actele de reconstituire în favoarea unor persoane care nu au avut niciodată teren în proprietate predat la cooperativa agricolă de producţie sau la stat sau care nu au moştenit asemenea terenuri;

La invocarea nulității absolute se va atașa actul de renunțare la moștenire din 1968.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nulitate absoluta titlu proprietate emil6702 emil6702 Buna seara! Sunt amenintat ca voi fi chemat in judecata de un alt mostenitor pt declararea nulitatii absolute a titlului de proprietate deoarece mama mea nu ... (vezi toată discuția)
Titlu de proprietate flori2009 flori2009 Bună! Îmi poate spune cineva cum poate fi anulat un titlu de proprietate obținut fraudulos de un renuntator la moștenire? Un document emis de o instituție ... (vezi toată discuția)
Competenta: anularea titlului de proprietate Pilu Pilu Buna ziua, as avea si eu i intrebare, daca poate sa ma ajute cineva: Pentru a solicita anularea unui titlu de proprietate eliberat de Comisia judeteana pentru ... (vezi toată discuția)