Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Clauza penala, daune
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Clauza penala, daune

Buna ziua. Daunele moratorii si/sau daunele compensatorii trebuie trecute intr-o clauza penala sau ele se datoreaza si fara o astfel de clauza?
Clauza penala are rolul de a evalua cu anticipatie un eventual prejudiciu viitor. Le puteti cere si fara clauza penala inserata in contract insa sarcina probei va fi mai complexa pentru cel care cere aceste daune.