Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere recuzare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere recuzare

Buna ziua

Am un dosar in instanta unde s-a amanat pentru data de 3.11.2022 pronuntarea asupra unei cereri de suspendare facuta de catre IPJ.
Ieri toata ziua nu s-a publicat nimic pe portal,am verificat si dosarul electronic unde la fel nu s-a publicat nimic.Seara am facut o cerere de recuare impotriva completului de judecata iar a doua zi dimineata acesta a si dat solutia acceptarii cererii de suspendare.Cerere de suspendare care nu a fost motivata in drept.
Intrebarea mea este daca se va tine cont de cererea de recuzare depusa sau procesul se va suspenda conform hotararii instantei?

Va multumesc
erhabe, utilizator

Dvs. confundați momentul în care s-a pronunțat instanța (3.11.2022) cu momentul în care informația/soluția pronunțată a apărut pe portal („a doua zi de dimineață”).

E ca și cum ați confunda momentul în care s-a produs cutremurul din 3.11.2022 (comparație mai bună nici că aș fi găsit) cu momentul în care s-a vorbit despre el la televizor.

Nu, nu se va ține cont de cererea dvs. formulată după pronunțare.
romascanu, moderator
Doamna avocata, mai am dosare pe rol si in ziua in care s-a spus ca se va da o solutie respectiva solutie a si fost publicata pe portal.
Incheierea de sedinta este normal sa se publice la 10 zile dupa termen?Intreb pentru ca am avut termen si pe 13 iar incheierea de sedinta a fost publicata pe 23.
Manuela Rășină, administrator
Update ....s-a tinut cont de cererea de recuzare si s-a dat termen peste 2 zile.......deci ramaneti in a va dda cu parerea in materie de cutremure.Comparatie mai buna jur ca nu as fi gasit nici eu :)

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Dvs. confundați momentul în care s-a pronunțat instanța (3.11.2022) cu momentul în care informația/soluția pronunțată a apărut pe portal („a doua zi de dimineață”).

E ca și cum ați confunda momentul în care s-a produs cutremurul din 3.11.2022 (comparație mai bună nici că aș fi găsit) cu momentul în care s-a vorbit despre el la televizor.

Nu, nu se va ține cont de cererea dvs. formulată după pronunțare.

erhabe, utilizator
Aș pune pariu că rămâne ...cum s-a stabilit.

Dar, să nu ne grăbim, ci să explicăm puțintel:

Dacă instanța a dispus suspendarea (așa cum ați scris, iar dacă nu e adevărat ce ați scris, atunci nici ce am scris eu nu are cum să fie) atunci cererea depusă de dvs. după momentul în care instanța a dispus suspendarea va fi analizată ca o cerere de repunere pe rol a cauzei.

Deci, în încheierea de „peste 2 zile”, veți găsi niște verbe „magice” pe lângă expresia „repune/re pe rol”.
Să mi le povestiți și mie. (admite ... și dispune repunerea pe rol / respinge ... și menține suspendarea).
Abia atunci VOM ști dacă am avut sau nu „dreptate” (ce o fi aia?).

Odată ce instanța a dispus suspendarea, judecarea procesului poate fi reluată:
- dacă instanța care a pronunțat suspendarea admite o cerere de repunere pe rol (sau repune pe rol din oficiu în anumite situații, care nu au legătură cu cererea dvs de recuzare).
- dacă instanța superioară admite recursul împotriva încheierii prin care s-a dispus suspendarea (s-a admis suspendarea) sau admite recursul împotriva încheierii prin care s-a dispus respingerea cererii de repunere pe rol. (în fraza aceasta sunt două încheieri, nu le confundați)

Ar mai fi util pentru dvs. și acest text:
Art 413 alin 3 C. pr. civ.
... instanţa poate reveni motivat asupra suspendării, dacă se constată că partea care a cerut-o nu are un comportament diligent în cadrul procesului care a determinat suspendarea, tergiversând soluţionarea acestuia, ori dacă urmărirea penală care a determinat suspendarea durează mai mult de un an de la data la care a intervenit suspendarea, fără a se dispune o soluţie în acea cauză.
romascanu, moderator
Va multumesc mult doamna avocat, asa raspuns asteptam din prima nu metafore despre cutremur :)