Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua. O intrebare. Daca un act de procedura este ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua. O intrebare. Daca un act de procedura este comunicat ...

Buna ziua. O intrebare. Daca un act de procedura este comunicat in data de 18.10.2022, cand intervine perimarea, pentru nelucrare in dosar? Incheierea de sedinta s a facut pe data de 12.10.2022, dara comunicarea, pe 18,10.2022. Este vreun RIL, care sa precizeze ca este valabila cererea de repunere pe rol,prin mail, dupa ora inchiderii programului de lucru cu publicul? Am trimis cererea pe data de 18.04.2023 ora 20,29. Este perimata? Adaug faptul ca stiu despre Dec 45/2020 ICCJ, unde la termenul socotit pe ZILE,,este in termen cererea transmisa prin posta/mail, pana la ora 24 a ultimei zile. problema este la termenul care se socoteste pe luni. Multumesc.
romanul11, utilizator
Bună ziua,

Actul de procedură, transmis prin e-mail peste ora la care încetează activitatea de lucru a instanței, este considerat a fi depus în termen, dacă calculatorul instanței atestă că a fost primit până la ora 24,00 a ultimei zile în care putea fi îndeplinit respectivul act de procedură - art. 182 alin. (1) și art. 183 alin. (1) și (3) C. proc. civ.

Dacă ați invocat Decizia (RIL) ICCJ nr. 45/2020 vedeți considerentele decizorii de la punctele 96-117, unde ICCJ aplică același raționament pentru termenul socotit pe zile, săptămâni, luni sau ani, fără deosebire.

Dispozitivul Deciziei nr. 45/2020 face vorbire numai de termenul calculat pe zile deoarece cu această problemă a fost sesizată Înalta Curte, însă decizia pronunțată este valabilă și pentru termenul calculat pe luni.
Multumesc.Situatia este asa. :
12,10,22 Instanta se pronunta prin incheiere si dispune suspendarea in baza art 411, alin 1, pct 2, Cod proc civ..;
18.10.2022,se face comunicarea incheierii prin care s a dispus suspendarea,catre parte, prin posta.;
18.04.2023,partea interesata,expediaza prin mail , la ora 20,29, cerere de repunere pe rol.;
09.05.2023-instanta repune pe rol; .
14,06.2023 instanta invoca din oficiu, exceptia perimarii, punand in dezbatere acest aspect, urmand a da solutia pe 29.06.2023.
Marea dilema: instanta este obligata sa comunice catre parti, incheierea de sedinta prin care se suspenda procesul? Deci e vorba de incheiere, nu de hotarare. Totusi pe portal just.ro, apare ca ”se dispune punerea la
dispozitie prin grija grefei” . Se pare ca instanta a calculat termenul de 6 luni, incepand cu la data pronuntarii, (data sedintei) si nu de la data comunicarii efective conform actului de procedura., care s a facut pe data de 18.10.2022.
In cazul acesta, sunt motive de perimare, daca actul de procedura privind comunicarea suspendarii, s a facut pe 18.10.2022, iar cererea de repunere pe rol a fost trimisa pe 18.04.2023 ora 20,29. prin mail? . sau termenul de 6 luni este socotit, de la data incheierii de sedinta,(12.10.2022) nemaifiind pusa in calcul comunicarea catre parte, adica 18.10.2022? Cam asa arata portalul cu sedintele,in cauza.

Ora estimata: 10:00
Complet: MAS4
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea în cauză la data de 29.06.2023. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 14.06.2023.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 14.06.2023

Ora estimata: 9:00
Complet: MAS4 -Suspendare
Tip solutie: Repus pe rol
Solutia pe scurt: Repus pe rol. Stabileşte termen de judecată la data de 14.06.2023.
Document: Încheiere de şedinţă 09.05.2023

Ora estimata: 09:30
Complet: MAS4
Tip solutie: 242 c.pr.civ
Solutia pe scurt: Suspendat, potrivit art. 411 alin.1 pct. 2 Cod procedură civilă.
Document: Încheiere - Suspendare 12.10.2022
Multumesc anticipat.
Procesul a fost suspendat în temeiul dispozițiilor art. 411 alin. (1) C. proc. civ.

În acest caz, în doctrină și jurisprudență s-a cristalizat opinia conform căreia termenul de perimare curge de la data la care s-a dispus suspendarea procesului, iar nu de la data la care a fost comunicată încheierea de suspendare.
Da. Am, vazut si eu unele hotarari in care se spune ca termenul curge de la pronuntare. Numai ca pare a fi neconstitutionala aceasta ..jurisprundenta (daca poate fi numita asa). In concret,incheierea de sedinta de redacteaza de grefier in termen de cel mult 3 zile, asta in cazuri fericite. Deci cumva, partea este tinuta sa conteste ceva, ce nu exista in forma scrisa si care ar trebui sa respecte si exigentele redactarii unei incheieri de sedinta.
Un art. care sa prevada expres ca incheierea de sedinta, prin care se dispune suspendarea,nu este supusa procedurii de comunicare catre parti?
In alta ordine, termenul de 6 luni, curge de la data INDEPLINIRII,ultimului act de procedura. Or indeplinirea actului de procedura, inseamna si finalitatea acestuia, prin comunicare.
Perimarea se calculează de la ultimul act de procedură care trebuia îndeplinit de părți, perimarea sancționând lipsa de stăruință a părților în soluționarea procesului.

Suspendarea, pentru motivele prevăzute la art. 411, poate fi atacată cu recurs, acesta este motivul pentru care se comunică încheierea de suspendare. Termenul de recurs curge de la data comunicării încheierii pentru că încheierea poate fi atacată.

Perimarea nu este o sancțiune a unui act procedural nelegal. Acesta este principalul motiv pentru care termenul de perimare curge de la pronunțarea suspendării.

Și eu sunt de acord că opinia jurisprudenței în această chestiune nu este întocmai corectă, însă pentru alte motive decât cele invocate de dvs.