avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... faliment suspendat
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

faliment suspendat

Va rog am nevoie de pareri situatia este urmatoarea:

1. cerere de declansare a procedurii de faliment introdusa in data de 03.03.2008 iar termenele de judecata sunt cele de mai jos copiat5e de pe portal
07/04/2008
23/06/2008
13/10/2008 pentru studiul contestaţiei se acordă termen de judecată la data de 5.01.2009 sala t5 ora 10,30 Amânat
05/01/2009 PENTRU CONTINUAREA PROCEDURII SE ACORDÃ TERMEN DE JDUECATÃ LA DATA DE 9.02.2009 SALA T5 ORA 10,30 Amânat
09/02/2009 Pentru a se depune la dosar înscrisurile solicitate de instanţă. Amânat
02/03/2009 În temeiul art. 242 al.2 cod pr. civilă. Suspendat

Si de atunci nik. Nu s-a citat debitorul pentru perimare nu s-a repus pe rol reprezentantul legal al debitorului nu mai e interesat de aceasta societate iar creditorul nu vrea sa depuna la instanta actele pentru ca sunt false.

Trebuiau inainte de martie 2010 sa fie citate partile pentru constatarea perimarii?
Cel mai recent răspuns: ContSters102066 , utilizator 22:28, 5 Mai 2010
Termenul de 1 an pentru perimare curge de la data comunicarii incheierii de suspendare. Instanta inventariaza la anumite intervale dosarele suspendate si le repune pe rol din oficiu pentru a pronunta perimarea. Nimic nu impiedica partea interesata sa ceara repunerea pe rol pentru constatarea perimarii, aceasta putand fi invocata de orice parte interesata si pe cale de exceptie.
nu stiu cand s-a comunicat incheierea de suspendare nu am dovada comunicarii, la instanta nu l-am gasit in arhiva.

sa fac oricum cererea de repunere pe rol in vederea constatarii perimarii?
Eu zic sa mai asteptati putin, Daca s-a pronuntat perimarea in 0 martie, depinde cand s-a redactat, cand s-a comunicat sau daca s-a comunicat.
Cred ca ar trebui sa vedeti mai intai dosarul. Trebuie sa fie la instanta. Verificati inainte sa faceti cererea de repunere pe rol.
Mai am rabdare acum ca de daca nu am dovada comunicarii asta e.
Multumesc pentru promtitudine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. o intrebare. daca un act de procedura este comunicat ... romanul11 romanul11 Buna ziua. O intrebare. Daca un act de procedura este comunicat in data de 18.10.2022, cand intervine perimarea, pentru nelucrare in dosar? Incheierea de ... (vezi toată discuția)
Perimat ContSters236934 ContSters236934 Sunt parat intr-un proces de partaj de prin 2010, reclamanta este plecata din tara. Istoric: 07/05/2010 Amânat Solutie: pentru comunicarea ... (vezi toată discuția)
Perimare dosar doar cu privire la recurs sau si la fond. dandanaua dandanaua Printr-o incheiere data la fond in octombrie 2007, judecata cauzei civile respective este suspendata ca urmare a trimiterii la parchet a unui inscris sub ... (vezi toată discuția)