Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara. Ma pregatesc pentru un examen si as avea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara. Ma pregatesc pentru un examen si as avea nevoie de ...

Buna seara. Ma pregatesc pentru un examen si as avea nevoie de o indrumare. Termenele de prescriptie a raspunderii penale sunt de 15, 10, 8, 5, 3 ani. Daca de exemplu, infractiunea de ucidere la cerera victimei se pedepseste de la 1 la 5 ani, pedeapsa de 5 ani se prescrie in termen de 5 ani sau 8 ani? Va multumesc!
Buna ziua!
Art. 154 CP: lit. d) 5 ani, când legea prevede pentru infracţiunea săvârşită pedeapsa închisorii mai mare de un an, dar care nu depăşeşte 5 ani;. Asadar e un termen de 5 ani.
Cu stima,
Avocat Simon Sebastian