Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... O persoana lucrează din luna iunie ca și camerista ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

O persoana lucrează din luna iunie ca și camerista fără contract ...

O persoana lucrează din luna iunie ca și camerista fără contract de munca alături de o alta persoana care se pare ca lucrează acolo de ani de zile fără contract.se pare și ca trecuți angajați ar fi persoane din familia patronului care n au nici o treaba cu prezenta prin pensiunea respectiva atât la recepție cât și la curățenie deși în realitate lucrează aceste doua persoane atât la curățenie cât și uneori la recepție.spun se pare deoarece nu știu sigur ca asta e realitate.stiu doar din ceea ce spune verbal persoana care lucrează de mai mulți ani.certitudinea e ca cea de a doua persoana nu are contract deși din iunie I se tot promite ca...de la 1 luna viitoare....cert este ca are 10 camere care sunt de diferite tipuri în total având 22 paturi și 10 bai repartizate plus spațiul comun și ca pensiunea funcționează în regim hotelier adică aproape zilnic sunt de făcut 10 camere cu poate nu chiar toate paturile în sensul ca spre exemplu în apartament de 5 persoane sunt cazate doar trei.sa zicem în patul matrimonial și un copil într unul din paturile de o persoana .celelalte paturi nefiind folosite și atunci nu se schimba lenjeria din ordinul patronului deși de cele mai multe ori trebuiesc refăcute deoarece va dați seama că mai pui un bagaj...te mai așezi.. te mai piepteni mai cade un par... uneori când patronul lipsește da și camere asa ca face și receptie și tot ele spala usucă și calcă lenjeria și prosoapele.mentionez și faptul ca soluțiile folosite nu sunt tocmai de cinci stele deși curățenie trebuie sa facă asa ca freacă spre exemplu la cabinele de dus calcar cu periuța de dinți și soluție de geamuri....acestea fiind certitudinile va rog sa ne sfătuiți cum sa concepem un contract de munca corect atât ca număr de ore număr de camere zilnice și salariu însă și ca atribuții ce I revin camerista deoarece am trecut și de 1 noiembrie și patronul nu a venit nici de data asta cu contractul.salariul l a primit la timp adică în 15 și 30 ale lunii însumând 1600 RON.avantajul postului este faptul ca este aproape de școală copilului persoanei și ca atunci când iese de la școală poate sa stea cu mama lui în incinta pensiunii pana ce aceasta își termina treaba.un aspect important pentru ei deoarece locuiesc în alta localitate și asa e mai ușor cu naveta...speram sa ne puteți îndruma sa rezolvam situația fără sa producem o stare tensionata și de conflict deoarece nu dorim un mediu de munca neplăcut și ostil.deasemenea am dori sa știm dacă salariul vi se pare corect în raport cu volumul de munca și de asemenea dacă e corecta afirmația patronului "ca da îți fac carte de munca nu mai câștigi nici atat"
Mulțumim anticipat și va dorim o zi plina de voioșie.
Dacă aveți oportunități de angajare în alta parte atunci puteți compara salariul.si eventual căutați alt angajator.Pt lipsa contractului singura varianta este sesizarea ITM dar atunci în mod clar se deteriorează relația cu angajatorul.
Daca doriti ca drepturile oferite de un salariu decent sa va fie respectate, iar la pensie sa beneficiati de asa ceva este obligatoriu sa sesizati ITM in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Pentru neregulile care pot influenta starea de igiena a pensiunii si implicit starea de sanatate a celor cazati puteti sesiza DJSP in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Angajatorul are obligatia sa acorde doar salariul minim pe economie ... in rest, cuantumul poate fi negociat.
Mulțumim ca va ți făcut timp.ideea era sa vina persoana exact cum spuneți sa și negocieze un contract în funcție de condițiile expuse .intreb din nou care considerați ca ar fi suma pe care ar putea sa o obțină drept salariu în funcție de ce are de munca??adică ce înseamnă salariu minim?nu e asta de 1600ron?cum adică sa câștige și mai puțin?sâmbete duminici și sărbători cum ar trebui plătite în contextul respectiv?dar" timpii morți "ca în afara sezonului mai sunt și zile ,puține în care se duce aproape degeaba la munca și patronul găsește fel de fel de activități care n au legătură cu făcutul curățeniei în camere?și exista un tip de contract în care ți da bani mai mulți în mana și ți plătești tu contribuțiile?
Dacă nu știi sa negociezi și nu ști ce sa negociezi înseamnă că unii de au reușit sa ajungă patroni pot sa și bata joc de angajați cum vor?
2550 lei brut e minim.
Cornel Vasile, Consilier juridic