Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se pot vinde drepturile succesorale fără succesiune?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se pot vinde drepturile succesorale fără succesiune?

Buna ziua! Doresc sa va prezint urmatoarea situatie, cu rugamintea de a ma lamuri cu privire la o speță destul de delicata: mama mea impreuna cu unchiul si matusa mea sunt mostenitori de drept ale unor cote parti a unei case batranesti detinuta de bunicul meu decedat, adica de tatal lor de pe urma parintilor lui (strabunicii mei, decedati). Bunicul meu a mai avut un frate, tot decedat, care la randul sau a avut 3 copii (fete), actualmente casatorite, trei mostenitoare, acestea fiind verisoare cu mama mea, unchiul meu si mătușa mea. In total sunt 6 mostenitori. Cele trei verisoare mostenitoare au facut un act de succesiune in anul 2009 fara stirea celorlalti moatenitori, adica mama, unchiul si matusa mea. Acestia din urma au aflat recent din intamplare de acest aspect, atunci cand s-au interesat ce acte sunt necesare pentru un act de vanzare-cumparare. Asadar verisoarele mamei mele au facut un act ilegal pentru care nu au fost chemati toti mostenitorii si nici macar nu a fost mentionat nominal bunicul meu care a fost frate cu tatal lor, desi exista acte doveditoare ca au fost doi frati, fiecare cu cota sa parte de mostenire de la parintii lor. Mentionez ca sotul uneia dintre verisoare s-a oferit sa cumpere cotele parti detinute de mama, unchiul si matusa mea. Pentru aceasta ne-am interesat, iar la majoritatea cabinetelor notariale se cere printre alte acte si succesiunea. Mama mi-a spus deseori ca nu s-a facut succesiunea pe casa batraneasca, nu s-a dorit niciodata colaborarea, insa la camera notarilor publici s-a descoperit acest act facut in anul 2009 despre care mama nu a stiut nimic pana in prezent, nu a fost înștiințată de verisoare sau de un cabinet notarial. Notarul care a intocmit acel act in 2009 spune acum ca trebuie anulat actul in instanță si apoi de facut adevarata succesiune, la care sa fie prezenti toti mostenitorii. Un alt notar caruia i-am cerut informatii despre acest caz spune ca s-ar putea anula daca s-ar vrea chiar la notarul care a intocmit initial, insa acesta spune că doar in instanță se poate rezolva. El se disculpa ca a preluat atunci doar actele si informatiile ce i-au fost prezentate la momentul respectiv. Intre timp noi, cei din familie, am fost si la un avocat care sugereaza ca mama, unchiul si matusa au sustinere legala sa isi vanda drepturile succesorale fara sa se mai complice cu instanta. Cu alte cuvinte nu mai este necesara succesiunea, data fiind situatia. Cel care doreste sa cumpere aceste drepturi succesorale este soțul uneia dintre verisoare, insa el vrea sa faca totul in cadru legal, cu acte. Am înțeles ca totul se invarte in jurul succesiunii, fara de care la majoritatea birourilor notariale la care ne-am interesat nu se poate intocmi nici un act de vanzare-cumparare. Totusi... dl avocat la care am apelat spune ca se poate si fara, atata timp cat se vand niste drepturi succesorale si nu niste bunuri. Sotul verisoarei sustine ca nu a stiut nici el de existenta acelui act eronat. In prezent ei sunt in divergente familiale, cu un divort iminent. Este o situatie destul de complicata si nu stim care e calea pe care ar trebui sa o urmam pentru a rezolva mai bine. Multumim pentru eventualele indrumari!
1. Deci aveti un certificat de mostenitor dupa strabunic, unde au fost omisi/nedeclarati mama, unchiul si matusa.
Certificat care este anulabil.
Ce sa vanda mama, unchiul si matusa?
Domnul avocat zice....
Dar trecand prin filtrul mintii, cum ar putea sa vanda ceva ce nu au? Respectiv drepturile succesorale?

2. Mama, unchiul si matusa ce anume doresc in momentul de fata?
Din 2009 pana acum sunt 13 ani. Teoretic timp arhisuficient pentru a descoperi ceea ce au facut verisoarele, pentru a solicita anularea certificatului de mostenitor, pentru a relua procedura succesorala in mod legal si pentru a-si face ordine in lucruri.
Sotul verisoarei vrea sa cumpere ca sa "scape" de ei cat mai rapid. Simte ca e rost de tam tam si de procese cu uz penal pentru fals in declaratii si "haideti, vindeti-mi drepturile succesorale, fara dezbatere, fara nimic si va dau eu ceva acolo, doar sa nu mai agitati apele"
raluk0207, utilizator
O eventuala fapta penala e prescrisa de mult trebuie anulat în instanta certificatul de moștenitor și eventual dezbătută tot în instanta succesiunea .Nu.prea merge fără cheltuială și fără proces..
Buna seara, domnule avocat. Multumesc de raspuns. Din discutia scurta avuta cu notarul respectiv imi precizase ca el intocmise succesiunea fara toti cei 6 mostenitori prezenti in baza unei legi care atunci era in vigoare iar astazi nu ar mai fi. Bineinteles, era grabit si nu am reusit sa o aflu. Are dreptate? Despre ce lege e vorba? Multumesc.
Probabil moștenitorii au declarat ca nu mai exista și alte rude ,au venit și cu un martor care sa confirme cele susținute etc.La acest moment ce spune notarul nu mai este relevant doar i in nstantase poate rezolva..
Deci daca mostenitorii au declarat in fals, sunt buni de acuzat ptr. marturie mincinoasa si fals in declaratii iar notarul a comis abuz in serviciu. Atat cat ma pricep eu.