avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 452 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Este ilegal sa ai un far de ceata defect? Mai bine ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Este ilegal sa ai un far de ceata defect? Mai bine zis, e penalizabil? ...

Este ilegal sa ai un far de ceata defect? Mai bine zis, e penalizabil? Am fost oprit pentru lipsa unui far de ceață (față) si apoi cautat pentru toate lucrurile obligatorii (trusa, extinctor, etc- care erau conforme) si mi-a spus ca data viitoare imi va lua talonul daca nu repar farul de ceață. E amenintarea aceasta una fondată?
Ultima modificare: Joi, 10 Noiembrie 2022
Kryghn, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 05:09, 11 Noiembrie 2022
daca farul de ceata face parte din dotarea standard, desigur
Codul rutier
Sancțiuni pentru becuri auto defecte, în 2022:

Art. 101

(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amendă prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
Art. 112

(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reține de către poliția rutieră în următoarele cazuri:

c) vehiculul circulă noaptea fără faruri sau lămpi de semnalizare, dispozitivele de iluminare și semnalizare luminoase, mijloacele fluorescent-reflectorizante, prevăzute în normele tehnice în vigoare;

d) vehiculul circulă cu defecțiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;


















Din titlul pe care l-ati scris la aceasta postare rezulta ca e doar o defectiune, din textul de mai jos ar rezulta ca nu mai e un proiector de ceata. Daca e doar o defectiune (bec ars de exemplu si celalat proiector functioneaza), nu va poate lua talonul (certificatul de inmatriculare), daca e lipsa da :

Articolul 112
(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reține de către poliția rutieră în următoarele cazuri:
......................................................
c) vehiculul circulă noaptea fără faruri sau lămpi de semnalizare, dispozitivele de iluminare și semnalizare luminoase, mijloacele fluorescent-reflectorizante, prevăzute în normele tehnice în vigoare;
d) vehiculul circulă cu deficiențe majore sau periculoase la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;
....................................................
[ link extern ]

Nu va poate lua talonul pentru un bec ars la proiector, pentru ca legea (regulamentul de aplicare a codului rutier ) spune asa :
Articolul 114
(4) Pe timpul nopții sau în condiții de vizibilitate redusă autovehiculele, tractoarele agricole sau forestiere ori remorcile cu deficiențe la sistemul de iluminare și semnalizare luminoasă nu pot fi conduse sau remorcate fără a avea în funcțiune pe partea stânga, în față o lumină de întâlnire și în spate una de poziție.
[ link extern ]
Deci daca mai ai in functiune pe partea stinga fata farul cu faza scurta si in spate o lumina de pozitie, poti inca sa conduci autovehiculul in conditii de vizibilitate redusa.

Kryghn a scris:

Este ilegal sa ai un far de ceata defect? Mai bine zis, e penalizabil? Am fost oprit pentru lipsa unui far de ceață (față) si apoi cautat pentru toate lucrurile obligatorii (trusa, extinctor, etc- care erau conforme) si mi-a spus ca data viitoare imi va lua talonul daca nu repar farul de ceață. E amenintarea aceasta una fondată?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce înseamnă "deficienţe majore la sistenul de iluminare" Bastiahos Bastiahos Din 25.05.2018, art. 101, alin. 1 pct. 11 spune că se sancționează, cu clasa a treia de sancțiuni, deficiențele majore ale sistemului de iluminare. Nu am ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, mi s a reținut talonul pentru ca nu îmi mergea ... galeriu90 galeriu90 Bună ziua, mi s a reținut talonul pentru ca nu îmi mergea un bec pe poziție, întrebarea e următoare, eu sunt în Bistrița, iar județul de reședință ... (vezi toată discuția)
Deficiente majore la sistemul de iluminare Mircea Muntean Mircea Muntean Vă rog să mă ajutați cu privire la art.101 al.11 dîn OUG 195/2002 , adică ce se înțelege prin deficiente majore la sistemul de iluminare si cine are ... (vezi toată discuția)