Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care sunt onorariile minime ale unui avocat pentru un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care sunt onorariile minime ale unui avocat pentru un proces ...

Care sunt onorariile minime ale unui avocat pentru un proces cu asociatia de proprietari? Dupa noile criterii barou.
Aveti mai jos Hotararea UNBR 174/2021 care stabileste onorariile minimale.

[ link extern ]
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Buna ziua
Onorariile minimale nu sunt obligatorii, sunt doar recomandari ale UNBR.
Fiind orientative, nu exista sanctiuni pentru cei care nu le respecta.
Nu exista onorarii minime nimeni nu poate fi obligat sa presteze activitate avocatiala conform hotărârii respective.Hotărârea este pur orientativa și are ca scop mai mult un reper pt ca judecatorii sa nu reducă abuziv onorariul de av în anumite situații.Chiar dacă ar fi fost obligatorie av nu își puteau stabili un onorariuai mic decât sumele prevazute nu însemna că nu puteau stabili onorarii mai mari..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat