Forum Discuţii juridice Executare silită Ce este corect sa faca executorul judecatoresc daca a ...
Discuție deschisă în Executare silită

Ce este corect sa faca executorul judecatoresc daca a inceput ...

Ce este corect sa faca executorul judecatoresc daca a inceput o executare imobiliara pentru ca datoria era peste 10.000 lei si nu aveam venituri si intre timp am scazut datoria sub 10000 lei si m-am angajat? Ce face cu executarea imobiliara? Nu ar trebui sa o suspende si sa imi comunice si mie suspendarea? Sau daca angajatorul intarzie o luna cu plata salariului poprit, iar trece pe imobil asa cum i se nazare lui? Cred ca e reglementatat treaba asta undeva, nu?
Executarea silită IMOBILIARĂ odată pornită, nu mai poate fi suspendată decât de instanța de judecată.
Executorul judecătoresc nu face nimic de capul lui, ci face ce-i solicită creditorul.

Încercați să negociați amiabil cu creditorul și executorul, și poate găsiți înțelegere dacă ați scăzut creanța sub 10.000 lei.
Dapix, utilizator
nu
Dar care este temeiul legal al celor afirmate de dvs aici in acest raspuns dat mie va rog?

Dapix a scris:

Executarea silită IMOBILIARĂ odată pornită, nu mai poate fi suspendată decât de instanța de judecată.
Executorul judecătoresc nu face nimic de capul lui, ci face ce-i solicită creditorul.

Încercați să negociați amiabil cu creditorul și executorul, și poate găsiți înțelegere dacă ați scăzut creanța sub 10.000 lei.

Baza legală este reglementată în codul de procedură civilă.

Urmarirea silita imobiliara este precedata de comunicarea incheierii de incuviintare a executarii silite debitorului prin care i se aduce la cunostinta ca in termen de 15 zile de la primirea incuviintari sa plateasca creditorului suma datorata in baza titlului executoriu.

Procedura de executare este formata din urmatoarele etape:

Obtinerea incheierii de incuviintare – art. 819 Cod Procedura Civila
Vanzarea bunului imobil la licitatie – art. 834 Cod Procedura Civila
Eliberarea actului de adjudecare – art. 852 Cod Procedura Civila
Distribuirea sumei – art. 863 Cod Procedura Civila

Fiecare etapa contine la randul sau proceduri specifice executarii silite.

Pai nu scrie nicaieri ca executarea imobiliara NU se opreste daca omul are venituri si datoria scade sub 10.000 lei asa cum am afirmat eu.
NCPC cunosc si eu. Temeiul legal prin care spuneti ca odata pornita nu poate fi oprita ma intereseaza.
Acela unde e? Mersi

Dapix a scris:

Baza legală este reglementată în codul de procedură civilă.

Urmarirea silita imobiliara este precedata de comunicarea incheierii de incuviintare a executarii silite debitorului prin care i se aduce la cunostinta ca in termen de 15 zile de la primirea incuviintari sa plateasca creditorului suma datorata in baza titlului executoriu.

Procedura de executare este formata din urmatoarele etape:

Obtinerea incheierii de incuviintare – art. 819 Cod Procedura Civila
Vanzarea bunului imobil la licitatie – art. 834 Cod Procedura Civila
Eliberarea actului de adjudecare – art. 852 Cod Procedura Civila
Distribuirea sumei – art. 863 Cod Procedura Civila

Fiecare etapa contine la randul sau proceduri specifice executarii silite.