Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună seara! Locuiesc într-un imobil la etajul 1 și ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună seara! Locuiesc într-un imobil la etajul 1 și sub mine ...

Bună seara! Locuiesc într-un imobil la etajul 1 și sub mine își desfășoară activitatea o societate comerciala care începe programul de la 06:00! Ma interesează sa știu în ce condiții pot obliga această societate sa respecte programul de liniște,obligatoriu,si totodată cum o pot obliga sa facă izolație, atât fonica,cât și termică la părțile comune,respectiv tavanul ei,pardoseala mea! Mulțumesc!
Ionuț Ruscea, utilizator
Initial incercati solutionare amiabila cu administratorul/reprezentantii unitatii comerciale
Daca nu solutionati amiabil,notificati oficial societatea cu obligatia respectarii dispozitiilor in vigoare vezi L nr 61/1991 republicata -sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta de judecata
Pentru disconfortul creat de zgomot puteti sesiza DJSP, in scris, cu nr. de inregistrare/ data. DJSP daca va constata ca se depaseste frecvent nivelul de zgomot maxim admis la limita peretilor firmei, poate dispune firmei respective sa realizeze antifonarea acestor pereti/ tavane.